UPS VPN

Z wikiSSPW
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

VPN (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna) jest to sieć pozwalająca pracować w rożnych miejscach świata tak jakby komputery w niej zalogowane działały jakby były w sieci lokalnej ( umożliwia działanie w domu tak jakby było się w Samorządzie).

Sieć VPN dla SSPW została zrobiona przez UPS w oparciu o oprogramowanie OpenVPN z uwierzytelnianiem tak jak pozostałe aplikacje centralne SSPW za pomocą wspólnego loginu i hasła.

Korzystanie

Linux

TBE


Windows

VpnSSPW01.png

Aby korzystać z VPN SSPW najpierw należny pobrać pliki z serwera sspw [ http://vpn.sspw.pl ] Dla systemu Windows pliki

  • client-core-dla-windows.ovpn
  • ca.crt

dla innych systemów

  • client-core.conf
  • ca.crt
VpnSSPW02.png

Następnie pobieramy OpenVPN z serwera [ https://openvpn.net/index.php/open-source/downloads.html ] Oczywiście wybieramy wersję zgodną z posiadanym systemem operacyjnym.

VpnSSPW10.png

W przypadku systemów Windows należy pamiętać aby zainstalować OpenVPN z prawami administratora ( jeżeli nie macie praw administratora wystarczy prawym przyciskiem myszki wybrać plik instalacyjny i z rozwiniętej listy wybrać Uruchom jako Administrator ). Po zainstalowaniu programu należy przenieść pliki ściągnięte z vpn.sspw.pl do katalogu config OpenVPN, domyślnie w Windows jest to katalog "C:\Program Files\OpenVPN\config".
VpnSSPW08.png

Program uruchamiamy zawsze z prawami administratora. Więc nawet jak macie uprawnienia administratora lepiej uruchomić jako administrator ( prawym przyciskiem wybrać plik i uruchomić administrator ). Jeżeli nie uruchomicie jako administrator to to program będzie zachowywał się normalnie, ale nie wyszukacie żadnego komputera po uzyskaniu połączenia.VpnSSPW14.png


VpnSSPW12.png

Po uruchomieniu programu w systemie pojawi się szara ikonka ( ala monitor) z kłódką otwartą. Wystarczy wybrać prawym przyciskiem tą ikonę i wybrać opcję Connect.Jeżeli wszystko zrobiliście poprawnie pojawi się okno łączenia i po chwili wyskoczy monit o login i hasło. Login i hasło jest takiesame jak we wszystkich aplikacjach centralnych SSPW

VpnSSPW16.png

Gdy hasło jest poprawne okno zniknie a przy ikonie pojawi się informacja że podłączyliście się do sieci. Po chwili będziecie mogli wyszukiwać komputery tak samo jak bylibyście w Biurze SSPW bądź WRSie podpiętym bezpośrednio do sieci SSPW.

<accesscontrol>SSK,UPS:::AnYro</accesscontrol>