Schronisko Studenckie "Koliba": Różnice pomiędzy wersjami

Z wikiSSPW
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 93: Linia 93:
 
== Linki zewnętrzne: ==
 
== Linki zewnętrzne: ==
 
* [http://www.koliba.pw.edu.pl Strona internetowa schroniska]
 
* [http://www.koliba.pw.edu.pl Strona internetowa schroniska]
 +
 +
 +
[[Kategoria:Poradnik KSiTowca]]

Aktualna wersja na dzień 18:21, 3 sty 2018

Nowe schronisko "Koliba"
Stare schronisko "Koliba"

Schronisko Studenckie "Koliba" (785 m n.p.m.) – Chatka Studencka Politechniki Warszawskiej położna w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Oferuje turystom nocleg w pokojach kilku- lub wielu- osobowych oraz materace do spania na podłodze. Od roku 2011 schronisko oferuje również drobne usługi gastronomiczne.


Historia

Schronisko zostało zbudowane w latach 1972-1974 przez studentów Politechniki Warszawskiej. Początkowo w niewielkiej chatce znajdowało się 18 łóżek, materace do spania na podłodze, a na zewnątrz - pole namiotowe. 24 września 2010 r. odbyło się oficjalne otwarcie schroniska po jego rozbudowie. W odnowionej Kolibie znajduje się 30 łóżek w pokojach 2-6 osobowych i wieloosobowych oraz materace do spania na podłodze. Na terenie Koliby znajduje się również pole namiotowe, miejsca na grilla i ognisko.

Koliba oferuje:

  • standard nowego, całorocznego obiektu górskiego,
  • 30 łóżek w pokojach 2-6 osobowych,
  • nowe łazienki z prysznicami i ciepłą wodą,
  • dużą salę biesiadną z kominkiem,
  • miejsce na ognisko/grilla.


Położenie

Koliba leży pod przełęczą Przysłup Caryński (785 m n.p.m.) w Bieszczadach pomiędzy szczytem Połoniny Caryńskiej i Magury Stuposiańskiej. Droga z Koliby na Połoninę nie jest zbyt uciążliwa, mimo że wymaga pokonania ponad 500m różnicy wysokości; zajmuje około 2h i towarzyszą jej piękne krajobrazy. Jeżeli mamy troszkę więcej czasu, na pewno warto zobaczyć równie piękną, położoną nieco dalej Połoninę Wetlińską. Można także zorganizować wyjście na najwyższy szczyt Bieszczad Zachodnich – Tarnicę (1346 m n.p.m.). Bardziej leniwi mogą podjechać prywatnym busem do miejsca, skąd wychodzi bezpośredni szlak na szczyt. Wrócić do schroniska można już pieszo, zahaczając po drodze o Ustrzyki Górne. Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie węzła szlaków pieszych (żółty do wsi Bereżki, zielony w stronę Połoniny Caryńskiej i Magury Stuposiańskiej), historyczno-przyrodniczego (Przysłup Caryński – Dwernik Kamień), konnego i rowerowego (od strony Dwernika). Sprzed schroniska roztacza się widok na grupę Tarnicy oraz Bukowe Berdo.

Adres
Schronisko "Koliba"
38-713 Lutowiska
tel. 0-13 461 18 48

Cennik

Cennik os./doba Cena Cena dla studentów i pracowników
Nocleg w pokoju 2-osobowym z łazienką 43 zł 25 zł
Nocleg w pokoju 6-osobowym z łazienką 33 zł 20 zł
Nocleg w pokoju 2-osobowym bez łazienki 33 zł 15 zł
Nocleg w pokojach wieloosobowych 28 zł 13 zł
Nocleg w namiocie 10 zł 6 zł
Nocleg na podłodze 17 zł 8 zł
Jednorazowa opłata za pościel 12 zł 12 zł
Opłata klimatyczna 1,6 zł 1,6 zł

Cena obowiązuje jedynie studentów i pracowników Politechniki Warszawskiej, nie uwzględnia osób towarzyszących. Zniżka dla studentów PW jest udzielana za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej lub decyzji o przyjęciu na studia wraz z dowodem tożsamości. Dla grup zorganizowanych (minimum 6 osób) istnieje możliwość uzyskania zniżki w wysokości 15% ceny noclegu za osobę w przypadku rezerwacji w terminie wcześniejszym niż 2 miesiące przed planowanym terminem noclegu, z wyłączeniem długiego weekendu majowego, Bożego Ciała, 11 listopada i Sylwestra.

Inne informacje

Za finanse Koliby Politechniki Warszawskiej odpowiedzialne jest Biuro Spraw Studenckich. Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej na dofinansowanie Koliby z Funduszu Kulturalno-Wychowawczego przeznacza co roku 100 000 zł. Do Koliby można dojechać samochodem – trzeba uważać jednak na drogę, gdyż nie była ona remontowana.

Jak najlepiej dojechać do Koliby?

Najlepiej dojechać do Sanoka, a następnie korzystać z lokalnych autobusów.

Co można zjeść w Kolibie?

Nie wszystkie potrawy są dostępne codziennie, jednak w Kolibie można zjeść śniadanie na ciepło – jajecznica lub parówki, a także obiad – zupy, placki ziemniaczane, warzywa na patelni, bigos, fasolkę po bretońsku. Można także kupić napoje i słodycze. Niestety Koliba nie prowadzi sprzedaży alkoholi niskoprocentowych.

Linki zewnętrzne: