PMS Wydanie 2

Z wikiSSPW
Wersja z dnia 23:22, 17 wrz 2017 autorstwa Moloch (dyskusja | edycje) (→‎OGŁOSZENIA I ANKIETY)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PMS.PNG

Od redakcji

   Kolejny Parlament, kolejne wydanie PraktycznegoMagazynu Samorządowca. Chcieliśmy wyrazić swojąradość tak ciepłym przyjęciem pierwszego wydania PMS. Mile zaskoczyła Nas liczba Waszych propozycji wywiadówi tematów, postaramy się jak najwięcej z nich opublikowaćna Naszych łamach. W tym temacie również dajemyWam możliwość wzięcia udziału w kuponowej ankiecie,tym razem w bardziej rozrywkowej formie.
   Pierwszą znacząca zmianą w drugim wydaniu jestnowa szata graficzna. Popularność PMS’u zmotywowałaRedakcję do dalszej pracy nad magazynem, czego pierwszymefektem jest dostosowanie formy Naszego pismado wydań prasowych.
   Z okazji zbiżającego się Dnia Politechniki postanowiliśmysię skupić na tym święcie. Tematem numeru sąWybory Miss & Mistera 2012, dokładnie opisane przezNaszego wysłannika, Piotra Lechnio.


W numerze:


str. 1

str. 2

str. 2

str. 3

str. 5

str. 6

str. 8

str. 9

str. 10

str. 11

str. 12


PMS2 1.png

INFORMACJE BIEŻĄCE W skrócie

ZABLOKOWANE KONTA WRS

W dniu dzisiejszym (12.11) z powodu niedostarczenia sprawozdań z półrocznej działalności jednostek, Komisja Regulaminowa nałożyła całościową blokadę kont na eWniosku następującym jednostkom: WRS WAiNS, IChiP, WIP, KNEiS. W trakcie składania numery konta WRSów WIP i IChiP zostały odblokowane.


Rusza ślizgawka na Torwarze

Już dziś start Torwaru po Studencku. Od 23.59 do 01.15 jeździmy za darmo. Wejściówki tradycyjnie do odebrania w CRSie od 18.00. Wypożyczenie łyżew za 5zł. Kolejna okazja w środę.


M&M Internautów, głosowanie ruszyło

Od kilku dni można już wziąć udział w głosowaniu na Miss & Mister Internautów. Można tego dokonać na specjalnie przygotowanej dla tegorocznej gali stronie, dostępnej pod adresem www.polibuda.info/miss.Polecamy szczegółnie wywiad Mistera SiMR, tego nie można ominąć.


Awaria Sieci Akademickiej

W poprzednim tygodniu byliśmy świadkami dwóch awarii siecii akademickiej. Niektórym Parlamenatrzystom w szczegółności dało się to we znaki, niemogąc się przygotować do Parlamentu. W Dziale Technicznym znajdziecie wytłumaczenie tych niespodziewanych awarii.


PMS dostępny na wiki SSPW!

Mając na uwadze, jak ważna funkcje pełni (powinna pełnić) wikiSSPW, postanowiliśmy także tam umieszczać wydania Naszego magazynu. Dostępne jest już tam pierwsze wydanie, a kolejne będziemy publikować równocześnie z wydaniem papierowym. Wydanie dostępne jest póki co tylko dla Parlamentarzystów. Więcej o projekcie PMS na wikiSSPW w Dziale Technicznym.

PMS - CELE MAGAZYNU

PMS, czyli przyjaciel każdego Samorządowca

Trzymacie w ręku już drugie wydanie Praktycznego Magazynu Samorządowca. Jesteśmy mile zaskoczeni odzewem z Waszj strony oraz kreatywnie wypełnianymi ankietami. Mamy zamiar dalej kontynuować wydawanie PMSa mając nadzieje, że będzie ono pełniło założone przez nas funkcje. Jako, że pierwsze wydanie było wydane w atmosferze lekkiej tajemnicy, nie było okazji, aby na Naszych łamach wyjaśnić genezę i cel powstania tego pisma.

Praktyczny Magazyn Studencki powstał podczas luźnej dyskusji nad Magazynem Politechniki. Wśród przyszłych redaktorów padło pytanie: Czemu nie ma podobnego pisma poświęconego tylko i wyłącznie sprawom Samorządowym? Z własnego doświadczenia wiem, że wszystkie ważne i kluczowe informacje z Parlamentów i posiedzeń komisji były przekazywane jedynie w formie ustnych plotek, które czasami okazywały sie ze sobą sprzeczne. Dlatego też powstała inicjatywa Naszego magazynu, którego głownym celem jest informowanie Parlamentarzystów, a później może i wszystkich członków WRSów i RMów o wszystkich ważnych sprawach, które dzieją się w świecie SSPW.

Praktyczny Magazn Samorządowy stawia przede wszystkim na rzetelne przekazywanie faktów, pozbawionych ukrytych opini lub treści mających na celu jakąkolwiek manipulację. Chcemy, aby czytanie PMS dostarczało Czytelnikom ciekawych informacji niezależnie od ich stażu w Samorządzie. Pozostawiamy sobie możliwośc publikowania osobnych artykułów, w postaci felietonów czy opinii, które wychodzić będą poza ramy obiektywności. Jednak nie zamykamy się na żadne głosy Parlamentarzystów i przyjemnością opublikujemy na Naszych łamach przesłane do nas teksty. Celem redakcji PMSu jest przekonanie Was wszystkich, że pismo to ma jedynie na celu informowanie i zachęcanie do dyskusji nad najistotniejszymi problemami

Bo podstawą współpracy jest rozmowa.


red. Patryk Wawrzeniuk


“Praktyczny Magazyn Samorządowca” Niecodziennik Akademicki
Rada PMS NA: Patryk Wawrzeniuk, Michał Laskowski, Maciej Kubryń, ▬▬▬
Redaktorzy: Maciej Kubryń, Michał Laskowski, Piotr Latosiński, Kamil Trzebuniak, Patryk Wawrzeniuk, Piotr Lechnio
Redakcja: Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, pokój 46a. Nakład 50 sztuk.
Kontakt: pms.sspw@gmail.com

WYBORY MISS & MISTER 2012

Kto tym razem zostanie najpiekniejszą i najprzystojniejszym?

red. Piotr Lechnio, red. Patryk Wawrzeniuk

  Tradycyjnie już (nie)wszystkie wydziały wybrałyswoich Najpiękniejszych. Laureaci odebrali z rąkubiegłorocznych Miss i Misterów diademy i szarfy,stając się tym samym oficjalnymi reprezentantamiswoich wydziałów na Gali Głównej Miss & Mister2012/ W tym roku koordynatorem całego projektujest Senator Alicja Pasek, której w przygotowaniu Galipomagają Polibuda.info, TVPW i Klub Focus.

  Jak zwykle Wybory Miss & Mister PolitechnikiWarszawskiej zaczęły się na wydziałowym podwórku.Gale przybierały formę od w miarę kulturalnychwystąpień (SiMR, który wybory przeprowadził naauli wykładowej, choć nie obyło się bez odpowiedniejdozy głupoty), przez eventy organizowane w wydziałowychmurach po przaśne imprezy w klubach.Zdecydowanie najlepszy melanż zorganizował WydziałArchitektury. Było tak dobrze, że nikt nawet niepamięta tego wydarzenia ;)

NAJPIĘKNIEJSZE Imie i Nazwisko, wiek, ulubione danie Ada Garus (MEiL), 19, babciny bożonarodzeniowybarszcz i smażone ryby nad morzem
Aneta Gardecka (Chemia), 21, kuchnia włoska –pizze, makarony sałatki itp.
Angela Kozak (Fizyka), 19, domowa pizza
Dominika Obrębska (WAiNS), 19, camembert zżurawiną
Edyta Leśniewska (IChiP), 20, Na słodko: muffinkiz jagodami; na słono: kurczak z ryżem na ostro
Emilia Kostrzewa (WIP), 19, penne z pesto
Maja Gębik (SiMR), 19, burrito
Maja Skrzeszewska (Mchtr), 19, pierogi ruskieMałgorzata Garas (IŚ), 21, pomidorowa babci
Malwina Okulicz (Transport), 19, spaghetti
Marika Skrobek (GiK), 19, sushi
Małgorzata Kamionka (Elektryczny), 19, Zupapomidorowa mojej babci
Małgorzata Witkowska (WZ), 20, włoska pizza
Sylwia Mikulska (WIM), 22, pizza, sushi, rosół
Wioletta Klimczak (EiTI), 19, panacotta z musemmalinowym
Yanina Artsiukh (KNEiS), 18, placki ziemniaczane
Zuzanna Kruszyńska (MiNI), 18, schabowy


HISTORIA KONKURSU

Wszystko zaczęło się w 2006 roku. Konkurs tenzapoczątkowała postać na Politechnice już legendarna,czyli ówczesny Prorektor ds. Studenckichprof. dr hab. Andrzej Jakubiak. To właśnie już 6 lattemu zapoczątkowana została tradycja, która trwado dziś. Każda kolejna edycja konkursu Miss & MisterPolitechniki Warszawskiej organizowana jest z corazwiększą pompą. Rok temu, pierwszy raz w historii,dzięki staraniom TVPW uruchomiona została relacjaLIVE w internecie w jakości HD.


KILKA SŁÓW O NADCHODZĄCEJ GALI

Gala Wyborów M&M, jak zwykle, odbędzie siępóźnym popołudniem w Dzień Politechniki na DużejAuli. W tym roku w skladzie Jury znajdą się: PrzewodniczącyJury prof. Andrzej Jakubiak, Miss PoloniaMarcelina Zawadzka, Miss PW 2011 AleksandraWójcik, Mister PW 2011 Krzysztof Dębski, PrzewodniczącaSSPW Dominika Wajda, Jakub Taras, PrzewodniczącyRady Doktorantów Sławomir Łapiński,Mister of Kiev Polytechnic Institute Bohdan Tymoshenko,Miss of Kiev Polytechnic Institute Hanna Hresoraz dyrektor personalny L’Oreal Tomasz Krzak.


PRZYGOTOWANIA DO GALI OKIEM MISTERA

Po wyłonieniu Miss i Misterów wydziałowchprzyszedł czas na przygotowania do Gali. Kandydacii kandydatki zostali zaproszeni przez Klub Focus nasesję zdjęciową oraz na kręcenie filmów przez TVPW.W tym roku obie jednostki porozumiały się co doformy i tematu sesji. Współnie wybrano dwa tematy:szykowanie się na imprezę (stąd motywy wiązaniakrawatu i poprawiania koszuli) oraz trudny poranekpo imprezie (w przypadku facetów zdjęcia i filmy z tejczęsci zostały wycofane ze względu na wulgarność ;P)W tym roku wszystkie głosowania internetowezostały zebrane w jedno miejsce, w wyniku którychz dwóch tytułów (M&M Polibuda.info oraz M&MObiektywu) pozostał jeden: M&M Internautów.Głosowanie odbywa sie na stronie polibuda.info/miss.WYBORY MISS & MISTER 2012 - ciąg dalszy


  Nastpępnie nadszedł czas na próby. W tym rokurozpoczęły się one dosyć późno, co mamy nadzieje,nie odbije się na jakości samego występu. Kandydacii kandydatki do tytułu M&M będą mieli okazjezaprezentować się podczas 3 wyjsć: pierwsze wyjściepozostaje tajemnicą redkacji, drugie będzie opartena motywie “Niegrzeczny uczeń”, a trzecie tradycyjniew strojach wyjściowych. Podczas prób ćwiczonesą elementy taneczne występu, które także w tymroku są mocno rozwinięte.


JAK OGLĄDAĆ

  Nasze źródła donoszą, że tegoroczna edycja Galiukierunkowana będzie na widzów, którzy zjawią sięna Dużej Auli i będą na żywo obserwować wydarzenie.Jest to znacząca zmiana w stosunku do ubiegłorocznejGali, gdzie całe widowisko skupiało się natransmisji telewizyjnej. Namiot, gdzie będzie możnaobejrzeć na żywo transmisje i napić się piwa stanie(podobno) na Szczęce. W tym roku TVPW oferowaćbędzie transmisje tylko w jakości SD.Wybór redakcji


Miss PMS 2012

Miss Wydziału Inżynieri Środowsika

Małgorzata Garas (IŚ)


Mister PMS 2012

Mister Biura SSPW

Krzysztof Baczewski


NAJLEPSZE WYBORY WYDZIAŁOWE

Wydział Architektury

NAJPIĘKNIEJSZE Imie i Nazwisko, wiek, ulubione danie Adrian Wargocki (WIM), 19, ------
Adrian Zduńczyk (Chemia), 19, risotto
Bartosz Skoczek (Transport), 19, sushi
Filip Skrzymowski (Fizyka), 20, spaghetti pennoni al tonno
Franciszek Żywek (MEiL), 24, pierś z kurczaka pod pierzynką szpinakową zapiekana z serem, ziemniaczki zapiekane, sałatka grecka
Jakub Jonas (SiMR), 21, Chateaubriand
Maciej Dudek (WIP), 19, ryż z serem i keczupem
Maciej Kwiatkowski (MiNI), 20, placki po zbójecku
Marcin Podolak (IL), 23, kebab z kurczaka na cienkim, łagodny sos
Mateusz Witkowski (EE), 19, mięso i słodycze
Michał Kalinowski (IChiP), 19, sałatka Caprese
Michał Kowalski (KNEiS), 21, po prostu tradycyjna polska kuchnia
Patryk Andrzejewicz (GiK), 19, Spaghetti
Paweł Ziółkowski (WZ), 21, indyk w sosie słodko-kwaśnym
Piotr Lechnio (EiTI), 21, Studencka jajeczniczka, zrobiona własnoręcznie szczególnie po imprezie... :) pycha!
Przemysław Terlikowski (IŚ), 20, łosoś w sosie koperkowym
Tomasz Galuba (Mchtr), 19, knedle z śliwkami
Łukasz Kołodziejski (BMiP), 19, filet z piersi kurczaka + frytki i surówka
Piotr Borychowski (WAiNS), 20, naleśniki


WYBORY W LICZBACH

SUMA WZROSTU KOBIET/MĘŻCZYZN

3282 cm/ 3509 cm

ŚREDNIA WZROSTU KOBIET/MĘŻCZYZN

172,74 cm/184,68 cm

SUMA WIEKU KOBIET/MĘŻCZYZN/ŁĄCZNIE

368 lat/382 lata/750 lat

NAJWYŻSZA(Y) KOBIETA/MĘŻCZYZNA

180 cm(MiNI)/195 cm(WZ)


SPRAWOZDANIE Z PARLAMENTU

red. Maciej Kubryń

Informacje bieżące: - Dwa tygodnie przesłany został mail na temat deregulacji zawodów. Odpowiedzi uzyskane od przedstawicieli z Wydziału Inżynierii Lądowej oraz Architektury zostały przekazane do Forum Uczelni Technicznych.

- Przewodnicząca Komisji Sportu i Turystyki zaprosiła wszystkich na rozpoczynający się 12 listopada sezon ślizgawek na Torwarze, a także na mecz II ligi koszykarek, który odbędzie się 17 listopada.

- Przewodnicząca Komisji Socjalnej poinformowała, iż zostały już podzielone kwoty stypendiów, wśród ważniejszych zmian warto wymienić zwiększenie dochodu uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne do 850,20 zł.

- Przewodniczący Komisji Dydaktycznej zakomunikował, iż w samorządzie odbył się audyt, który pierwotnie miał dotyczyć promocji, jednak rozszerzył się on na więcej kwestii w tym ew2. Kol. Jakub Taras zwrócił uwagę na przywiązywanie większej uwagi do składanych wniosków oraz sprawozdań. Poinformował również, iż nie można wykluczyć kolejnego audytu mogącego objąć również WRSy.

- Przewodniczący Komisji Domów Studenckich przeprosił Parlamentarzystów za brak informacji podsumowującej remont Domu Studenckiego Tatrzańska i zapewnił, iż takie informacje pojawią się w ciągu 2 tygodni.


Komisja Skrutacyjna: Łukasz Mieleszkiewicz, Radosław Kowalski, Justyna Kuć, Katarzyna Sosik, Bartłomiej Ksiądz i Andrzej Welik. Przewodniczącą została Katarzyna Sosik.


Wybory delegata na Zjazd PSRP Jedynym kandydatem była Przewodnicząca Samorządu Studentów Dominika Wajda. W trakcie głosowania uzyskała 29 głosów poparcia, żadnego przeciw, natomiast 5 Parlamenarzystów wstrzymało się od głosu.

Wybory przedstawiciela do Rady Bibilotecznej W związku z rezygnacją z uczestniczenia w Radzie Bibliotecznej kol. Katarzyny Ołdziejewskiej Parlament musiał wybrać nowego przedstawiciela. Jedyną kandydatką była kol. Diana Nowak, która w głosowaniu otrzymała 32 głosy za, 2 przeciw. Żaden z Parlamentarzystów nie wstrzymał się od głosu.


Wybory przedstawicieli do Komisji Dyscyplinarnych Kol. Michał Laskowski zapytał się czy żaden ze zgłoszonych kandydatów nie planuje w najbliższym czasie zakończyć studiów. Kolegium Senatorów poinformowało, iż uwzględniło ten fakt i żaden z kandydatów nie zamierza zakończyć studiów przed czerwcem przyszłego roku.


Wybrani przedstawiciele zostaną przedstawieni na Senacie, który powoła Komisji Dyscyplinarnych.


Juwenalia Politechniki Warszawskiej - sprawozdanie finansowe

Dotacja z m.st. Warszawy - 107 949,15 zł Komisja Kultury - 53 375,00 zł Komisja Finansowo-Gospodarcza - 52 166,41 zł Jego Magnificencja Rektor - 100 000,00 zł Sponsorzy - 303 220,00 zł Rezerwa Rektora Wieczorka - 20 000,00 zł Fundusz Promocji Uczelni - 40 000,00 zł Łącznie - 676 710,56 zł


Wolne wnioski - Przewodnicząca Samorządu Studentów poinformowała, iż nie posiada prezentacji na temat planów dotyczących swojej działalności do końca kadencji, co miało być spowodowane brakiem internetu w biurze Samorządu Studentów.

- Przewodniczący WRS Elektrycznego kol. Karol Krupnik poprosił o przedstawienie jakichkolwiek informacji na temat zbliżajacego się Dnia Politechniki Warszawskiej. W odpowiedzi kol. Dominika Wajda zapewniła, że jeszcze dzisiaj odpowiedź zostanie przesłana na listę Parlamentu.

- Komisja Regulaminowa odpowiedziała na sprawozdania WRSów. Jako wzorową lub bardzo dobrą ocenę działalności uznane zostały: Chemiczny, EiTI, Elektryczny, GiK i Mchtr


Sprawozdanie z Parlamentu - ciąg dalszy


- Przewodniczący WRS BiMP Adam Wiśniewski podziękował Przewodniczącemu Komisji Domów Studenckich za pomoc w ruszeniu remontu Klubu Filip mieszącego się w Domu Studenckim Wcześniak.

- Kol. Paulina Mirosz pożegnała się z Parlamentem

- Kol. Małgorzata Kowalczyk zadała pytanie na temat dosprzętowania dla jednostek. W odpowiedzi Przewodniczący Komisji Finansowo-Gospodarczej poinformował, iż w związku z ostatnim audytem nie dokończył jeszcze specyfikacji do przetargu. Zapewnił także, iż dzień po Parlamencie dokończy specyfikację i za około cztery tygodnie przetarg powinien się roztrzygnąć.

- Przewodniczący WRS Architektury kol. Łukasz Mieleszkiewicz podziękował Kolegium za zakupienie sprzętu nagłaśniającego. Sprzęt znajduje się na Wydziale Architektury, Amplitron obsługuje i uczy obsługi. Planowane jest napisanie instrukcji. Sprzęt działa i można go wypożyczać.

- Kol. Magdalena Bińkowska zaprosiła na imprezę

- Przewodniczący WRS MEiL kol. Mariusz Łatkowski wspomniał o poprzedniej bardzo udanej imrpezie odbywającej się w Klubie Stan Surowy. Zadał również pytanie na temat możliwości otrzymania większego dofinansowania na tak dużą imprezę. Kol. Diana Nowak odpowiedział, że takie rozmowy obdywać się będą na początku przyszłej kadencji.

- Przewodniczący WRS EiTI kol. Michał Laskowski zadał pytanie co zrobiła Przewodnicząca Samorządu Studentów aby Samorząd miał więcej niż jednego przedstawiciela w Komisji Mienia i Finansów. W odpowiedzi kol. Dominika Wajda poinformowała, że rozmawiała z Jego Magnificencją Rektorem oraz Przewodniczącym Komisji. Rektor PW chciał aby w komisji zasiadali jedynie dziekani wydziałów, żeby było mniej ludzi przeowdniczący sspw jest stałym gościem.


Zdaniem Bartłomieja Księdza wprowadzone zmiany są dobre, a nasz głos może być nawet lepiej słyszalny. Mamy przedstawicieli w podkomisjach, a komisje senackie mogą mieć maksymalnie 25 członków. Będziemy mieli przedstawicieli w podkomisji ds. mienia i podkomisji ds. budżetu

PIOTR MÜLLER

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją, która powinna łączyć środowisko studenckie i skutecznie wykorzystywać jego potencjał. Naszym celem jest stworzenie ogólnopolskiego ruchu samorządowców poprzez zaktywizowanie studentów z całej Polski, którzy w drodze dialogu i współpracy będą wspólnie tworzyć rozwiązania systemowe. Konieczne jest stworzenie platformy wymiany dobrych praktyk, gruntowne zmiany w funkcjonowaniu naszej organizacji i praca nad wizerunkiem, a gwarancją tego powinno stać się silne umocowanie prawne.


Psrp logo podpis.png


Jesteśmy liderami środowiska studenckiego w Polsce. Tworzymy grupę ekspertów, której celem powinno być przede wszystkim diagnozowanie najbardziej palących problemów zarówno środowiska studenckiego jak i całego młodego pokolenia. Naszym celem powinno być mówienie o nich wspólnym głosem. Tylko wtedy osiągniemy realne efekty. Aby sprostać tym zadaniom musimy w pełni wykorzystać energię środowiska samorządów studenckich. Naszą najważniejszą rolą jest wpływanie na rzeczywistość akademicką poprzez merytoryczny głos w debacie społecznej na temat szkolnictwa wyższego i sytuacji absolwentów na rynku pracy.


Każdy z nas na co dzień ma do czynienia z niezwykłymi ludźmi, z którymi często pracuje nad bardzo trudnymi zadaniami. To właśnie ogrom pracy i waga problemów, jakie podejmujemy, sprawiają, że zdobywamy doświadczenie w ich rozwiązywaniu. Parlament Studentów RP powinien wykorzystać ten potencjał i stać się organizacją dla młodych, aktywnych osób, które chcą zarówno rozwinąć swoje kompetencje, jak też sprawić by z ich doświadczenia i umiejętności czerpali inni.


KANDYDAT DO PSRP


1. Reorganizacja strukturalna i finansowa PSRP Przyjęcie nowego statutu PSRP

a) Umocowanie komisji branżowych
b) Reorganizacja działań organów statutowych
c) Całkowita przebudowa biura PSRP
d) Przygotowanie i bieżąca aktualizacja bazy
e) samorządów studenckich w Polsce
f) Przeniesienie funkcji Fundacji PSRP na PSRP
g) Zmiany w procesie rekrutacji ekspertów ds. studenckich przy PKA oraz ich szkoleń

2. Skuteczna pomoc samorządom studenckim

a) Bieżąca pomoc samorządom studenckim
b) Stworzenie internetowej platformy szkoleniowej oraz uruchomienie wikipedii
c) Przygotowanie i aktualizacja wzorów kluczowych aktów prawnych
d) Stworzenie pola wymiany dobrych praktyk

3. Profesjonalna polityka promocyjna i informacyjna

a) Prowadzenie polityki informacyjnej dla samorządów studenckich
b) Stworzenie biura prasowego PSRP
c) Uruchomienie nowego serwisu internetowego PSRP
d) Aktywna działalność w portalach społecznościowych
e) Stała aktywność w mediach – w tym programy dedykowane studentom

4. Ochrona praw studenckich

a) Stworzenie internetowego poradnika dotyczącego najczęstszych problemów
b) Prowadzenie spraw sądowych i nagłaśnianie precedensowych wyroków
c) Interwencje na uczelniach
d) Promocja praw i obowiązków studenckich


5. Aktywna działalność legislacyjna

a) Przygotowywanie kompleksowych propozycji zmian w prawie
b) Opiniowanie aktów prawnych
c) Prowadzenie forum dyskusji zmian w prawie
d) Czynna działalność w komisjach sejmowych i senackich oraz zespołach ministerialnych

6. Wspieranie mobilności i współpracy zagranicznej

a) Tłumaczenie strony PSRP
b) Aktywna obecność na arenie międzynarodowej
c) Współpraca z European Students’ Union
d) Promowanie mobilności studenckiej


MIEJSCE NA NOTATKI I PYTANIA


DO KANDYDATAPRAWOLEWO - EDYCJA WYBORCZA

Pisma wniesione do KRcaptionred. Kamil Trzebuniak


  Jedną z bardziej interesujących część pracy w KR jest odpowiadanie na pisma wniesione przez różnych Samorządowców. Nasi działacze zadają bardzo różnorodne pytania, niektóre dotyczące ich osobiście, niektóre dotyczące (często z lekka nutką złośliwości) innych osób czy jednostek, czasem odpowiedź KR właściwie nic nie zmienia, a czasem okazuje się, że coś do tej pory robiliśmy bardzo źle... W tej rubryce co jakiś czas będę zamieszczał te najciekawsze (a czasem najdziwniejsze) zapytania do Komisji Regulaminowej. Przytoczę też w skróconej formie odpowiedzi KR, jeśli coś wydawac się będzie mało jasne - odsyłam do pełnej treści uchwał, które możecie znaleźć na stronie http://sspw.pl/komisja-kr.html.


  W tym numerze skupimy się na dwóch zapytaniach dotyczących wyborów.


Internetowe kanały informacyjne Samorządu
(Uchwała nr 1 z dnia 23.09.2011)


  Z uwagi na zapis w Ordynacji wyborczej (pisałem o tym w poprzednim numerze) zrodziła się konieczność precyzyjnego zdefiniowania czym właściwie są internetowe kanały informacyjne Samorządu. Jak zwykle w takich sytuacjach problem polega na tym jak dokładny ma być taki opis. Jeśli napiszemy zbyt ogólnie, jest spora szansa, że przypadkowo wliczymy np. jakąś listę dyskusyjną co utrudni nam pracę. Z drugiej strony jeśli nasza definicja będzie zbyt szczegółowa możemy pominąć jakiś kanał informacyjny i wtedy zapisy Ordynacji wyborczej nie będzie skuteczny. Ostatecznie po dłuższym zastanowieniu Komisja Regulaminowa zadecydowała, iż internetowymi kanałami informacyjnymi Samorządu są:

  • wszystkie maile w domenie @samorzad.pw.edu.pl @sspw.pl lub subdomenach
  • strony internetowe jednostek Samorządu lub grup tych jednsotek
  • strony (fanpage) na serwisach społecznościowych
  • systemy Samorządu (np. SEKS, eW itp.)

  Poprzednie wybory pokazały, że taki podział zdał egzamin. Czy po roku czasu przychodzi wam do głowy jakiś sposób aby to obejść? Jeśli tak to prosimy o kontakt z KR.

Autopromocja LO
(Uchwała nr 2 z dnia 17.11.2011)


  Tego dnia trzeba było pilnie podjąć decyzje dotyczącą tego w jaki sposób mogą, a w jaki nie mogą promować się Listy ogólnouczelniane. Czy jeśli organizacja kandyduje do Parlamentu to jej lista mailingowa staje się internetowym kanałem informacyjnym Samorządu? Może dzieje się tak gdy organizacja dostanie się do Parlamentu? Co wtedy z organizacjami które są w Parlamencie i kandydują na kolejną kadencję? Moim zdaniem w pracy Komisji Regulaminowej powinniśmy kierować się duchem prawa, do momentu puki mieścimy się w literze prawa. Ideą wprowadzenia do ordynacji wyborczej zapisu o zakazie promocji z wykorzystaniem internetowych kanałów internetowych Samorządu było zapewnienie równości wyborów i zapobieżenie sytuacji w której Samorządowcy z poprzedniej kadencji w nadmiernym stopniu wpływają na wynik wyborów przez to, że mają dostęp do strony internetowej, czy listy mailingowej. Oczywiście osoba po raz pierwszy kandydująca do Samorządu nie ma szans na tak intensywną promocję. Jak jednak przenieść tę sytuację na Listy Ogólnouczelniane? W momencie gdy organizacja używa swojej listy mailingowej aby zachęcać do głosowania na siebie sytuacja przypomina raczej człowieka wysyłającego maile do swoich znajomych, a nie sytuację opisaną powyżej. Z tej przyczyny zdecydowalismy, że autopromocja List Ogólnouczelnianych na ich własnych stronach internetowych, fanpageach, czy listach mailingowych nie jest korzystaniem z internetowych kanałów informacyjnych Samorządu. Nalezy pamiętać, że jeśli jakaś organizacja promowałaby się naprzykład na stronie Kalendarza Akademickiego, nadal jest to działanie niezgodne z Ordynacją wyborczą. na koniec wspomnę jeszcze, że trzeba pamiętać również aby nie łamać ciszy wyborczej. Od momentu rozpoczęcia wyborów zabronione są wszystkie formy “aktywnej” agitacji wyborczej - nawet na własnych stronach czy listach mailingowych.

  W tym wydaniu odpowiedzi na interpelacje wyszły mało “rozrywkowe”, no ale to przez zbliżające się wybory. W następnym wydaniu postaram się omówić coś lżejszego. Zachęcam do wysyłania zapytań, interpelacji i swoich wątpliwości do KR. Z przyjemnością odpowiemy na każde z nich (w regulaminowym terminie).DZIAŁ TECHNICZNY

red. Piotr Latosiński

SIEĆ, SIEĆ, SIEĆ... CZYLI JAK UBIĆ ŁĄCZE

  W mijającym tygodniu część jednostek, a dokładniej te, które są podłączone do Samorządowej Sieci Komputerowej (m.in. CRS, EiTI, część GG), miała okazję zauważyć dwukrotny zanik dostępu do internetu. Właściwie to wszyscy mogli to zauważyć, gdyż przestały być dostępne strony dość istotne dla studentów, czyli m.in. eWniosek oraz Polibuda.info, która uruchamiała w minionym tygodniu stronę z internetowymi wizytówkami Wyborami Miss & Mistera. Niby nic, ale wszyscy na to czekali, a tu taka klapa...

  Pierwsza przerwa wystąpiła we środę, w okolicach godziny 16. Trwała względnie niedługo, a była spowodowana wymianą przez COI switcha w szkielecie sieci. Ostatecznie jest na plus, gdyż wymiany generalnie oznaczają zmiany na lepsze. Czyli de facto chwila bólu i po strachu, jest lepiej.

404internetNOTfound.png

  Znacznie ciekawej było za drugim razem. Piątek przyniósł znacznie ciekawsze informacje, a że informacja kosztuje, to czasu na jej zebranie musieliśmy poświęcić nieco więcej (przerwa trwała około 4h). Początkowo od strony wewnętrznej sieci wyglądało to zupełnie tak jak we środę, czyli brak komunikacji zarówno SSK <-> internet jak i pomiędzy jednostkami (np. CRS <-> SSPW). Z tego powodu, na spokojnie podeszliśmy do braku internetu i bez nadmiernego pośpiechu (spokojnie, to tylko awaria ;-P) rozpoczęło się kontaktowanie z kolejnymi adminami z COI i DS Riv, gdyż przez nich CRS jest podłączony do internetu.


  Po zebraniu kolejnych informacji od kolejnych osób, że wszystko wszędzie działa i nikt nic nie blokował, nie naprawiał i nie wymieniał switcha (!) atmosfera nabrała rumieńców. Co naprawiać, kiedy ogólnie nie działa, mimo że nikt nic nie ruszał? Telefony ponownie się rozdzwoniły, terminale poszły w ruch i winowajca się znalazł: gniazdo sieciowe w switchu, przez które CRS wychodzi do COI, zostało zablokowane przez automat z powodu nadmiernego ruchu! Trochę człowieka i technika się gubi i blokuje co popadnie. Ale czy aby na pewno co popadnie?

  Rozpoczęły się poszukiwania, przeglądanie serwerów, logów, wykresów... Przecież do tej pory nigdy blokada nie wystąpiła. Nawet materiały z TVPW kiedyś wysycały łącze, a blokady nie było :-) Ale w końcu jest! Winowajcą okazała się, uwaga (...werble w tle...) strona Wyborów Miss&Mistera na serwerze mediów w domenie Portalu Studenckiego Polibuda.info! Bo przecież została uruchomiona poprzedniego dnia! Wszystko się zgadza.

  Ale spokojnie, to jeszcze nie wszystko. Przecież strona nie jest stworzona przez jedną jednostkę, a przez wszystkie media SSPW. Tym razem, jak się okazało, KFF Focus zrobił za dobre zdjęcia. Twórców strony trzeba pochwalić, bo strona robi wrażenie, ale zdjęcia udostępnione studentom były w zbyt dużej rozdzielczości, co przeciążyło łącze i spowodowało blokadę. Więc obecnie niestety studenci oglądają zdjęcia nieco mniejsze, ale przecież nie chcemy powtórki...

  Było, nie było, przecież właśnie im, mediom, najbardziej zależało na tym, żeby wszystko chodziło. Bo nie robią tego dla siebie, a dla studentów.

  Do 15 listopada zostało jeszcze trochę czasu, więc wejdźcie na stronę http://polibuda.info/miss i głosujcie! Byle nie za dużo, bo znowu padnie :-P
WIADOMOŚCI RÓŻNE

UPS, jestemsekretarzem

 W ramach dalszego poszerzania możliwości systemów Przewodniczący każdej jednostki może ustawiać sekretarza. W najbliższym czasie ów sekretarz będzie mógł edytować dane jednostki takie jak adres, dane kontaktowe (mail, telefon), słowa kluczowe po których można wyszukac jednostkę, a także Logo jednostki.

 W nowej wersji wgrywania loga będzie możliwe (a raczej konieczne ) w różnych wersjach. Jest to podyktowane zapotrzebowaniem na różne formaty zapisu waszego loga które są nie raz potrzebne przy tworzeniu plakatu imprezy i okazuje się, że odpowiedni rodzaj grafiki ma ktoś, kto teraz nie ma dostępu do internetu ( a czas goni ). Umieszczenie grafik w różnych formatach umożliwiało będzie szybkie ich przekazanie grafikowi.

 Informacje na temat przyznawania roli sekretarza: http://wiki.sspw.pl/wiki/MainFrame_rola_sekretarz

PMS na wikiSSPW

wikiSSPW zostało założone przez Macieja Dukatę na koniec jego kadencji Wolnego Senatora w 2009 roku. Działalność swoją zaczęło na pierwszym posiedzeniu KIPu 2010 prowadzonym przez Filipa Szamborskiego. Przez rok działalności zostało utworzone ponad 200 artykułów o różnej tematyce pod kierownictwem Radosława Gierwiało który stworzył zalecenia edycyjne.

wikiSSPW stało się na tyle popularne że zainteresowały się nim booty internetowe, dlatego w tym roku zostały zainstalowane ograniczenia edycji oraz możliwość personalizacji dla jednostek.

PMS także dołączył do wikiSSPW i spis numerów dostępny jest pod adresemhttp://wiki.sspw.pl/wiki/PMS

Jak korzystać zinternetu za pomocą telefonukomórkowego?

red. Maciej Kubryń

W ostatnich dniach pojawiły się problemy z funkcjonowaniem samorządowej sieci komputerowej, dlatego też w dzisiejszym wydaniu Praktycznego Magazynu Samorządowca zamieszam instrukcję podłączenia służbowych telefonów samorządowych do komputera, dzięki czemu możemy połączyć się z internetem nawet w przypadku problemów z siecią samorządową.

1. Połącz swoje urządzenie z komputerem za pomocą kabla USB do transmisji danych.

2. Wybierz Połącz komp. z siecią. Niezbędne oprogramowanie jest instalowane na komputerze automatycznie z urządzenia, a niekiedy potrzebne będzie wcześniejsze ściągnięcie specjalnego oprogramowania z którym najlepszym wydaje mi się Nokia PC Suite

3. Zaakceptuj instalację na swoim komputerze. Jeżeli wyświetli się monit, zaakceptuj również połączenie. Po nawiązaniu połączenia z internetem otworzy się przeglądarka internetowa komputera.

Oczywiście musimy pamiętać, że szybkość połączenia internetu poprzez telefon komórkowy nie będzie zbyt szybka, jednak jest wystarczająca do poruszania się po internecie. Dodatkowo w celu optymalizacji poruszania się po internecie, polecam zainstalować przeglądarkę Opera i włączyć w niej tryb Turbo, który przyspiesza wczytycznie się stron internetowych i zmiejsza zużycie pakietów danych.


ROZRYWKA

Pms2 sudoku.png


CYTATY I ANEGDOTY

Tak to jest kiedy nowe kolegium sięgając do starych metod proponuje nowemu parlamentowi żeby rządził po staremu :)


Mateusz Wawrzyniuk poproszony przez członka WRS o pomoc przy wypełnianiu wniosku o dosprzętowienie:

-...a i co to jest OWP?

-Organizacja Wyzwolenia Palestyny, ale nie wiem co oni mają z tym wspólnego


Maciej Kubryń do Michała Laskowskiego podczas kolejnego poprawiania kabla od telefonu

- Musisz cały czas się bawić ?

- Nie lubię mieć pustych rąk.


H U M O R
Samorzad uczniowski.png
Pms sspw.png


ZNAJDŹ 5 RÓŻNIC

OGŁOSZENIA I ANKIETY

red. Patryk Wawrzeniuk


PODSUMOWANIE ANKIET


 Dziękujemy wszystkim, którzy na poprzednim Parlamencie wypełnili naszą ankietę i pomogli nam współtworzyć nasze pismo. Przeanalizowaliśmy wszystkie wasze sugestie i obiecujemy, że będziemy się nimi kierować podczas tworzenia kolejnych wydań PMS. Obok prezentujemy wyniki ankiet oraz Wasze najlepsze wypowiedzi.

 Słuchając Waszych próśb i dogodnej okazji, postanowiliśmy ogłosić mały konkurs. Dzisiaj będziemy głosować na Miss & Mistera Parlamentu 2012. Zachęcamy Was do niekrępowania się i oddawania głosów. Bierzcie przykład z Naszych Miss i Misterów i dobrze się bawcie!


WAŻNE OGŁOSZENIE


Kolejny numer ukaże się podczas zebrania grupy roboczej ds. Regulaminów (19.11.2012). Jednocześnie link do wersji elektronicznej zostanie wysłany na listę Parlamentu. W związku ze zbliżającą się zmianą kadencji postanowiliśmy poświęcić większość kolejnego numeru właśnie temu tematowi. Chcemy poruszyć w nim ważne i trudne dla Samorządowu sprawy. Ponieważ zależy nam na jak największej liczbie opini prosimy o wysyłanie pod emailowy adres redakcji (pms.sspw@gmail.com) Waszych opinii na temat przebiegu parlamentu wyborczego. Otrzymane teksty zostaną opublikowane w kolejnym numerze. Na maile czekamy do 17.11.

Redakcja PMS


WYNIKI ANKIETY

Plebiscyt na wywiad

1. Krzysztof Baczewski - 3 głosy

1. Joanna Gralińska - 3 głosy

3. Bartłomiej Ksiądz - 2 Głosy

3. Karol Krupnik - 2 głosy

3. Jakub Zaremba - 2 głosy


NAJLEPSZE PROPONOWANE TEMATY

1. SEKS W AKADEMIKACH (ALE NIE KWATERUNEK)

2. Piwo i kebaby

3. WYBORY DO SSPW


Chętnych do współpracy lub opracowania wyżej wymienionych tematów lub przeprowadzenia wywiadów zachęcamy do kontaktu z redakcją - pms.sspw@gmail.com.

P.S pomysł na testowanie piw już jest!

P.S 2 Szukamy sponsora!

Ty urywać
Twoja kandydatka do tytułuMiss Parlamentu 2012


Twój kandydat do tytułuMister Parlamentu 2012


Najlepszy kebab/chińczyk wokolicy PW?


<accesscontrol>PMS(ro),Parlament SSPW(ro),KSSSPW(ro),Biuro SSPW(ro),KR(ro),UKW(ro),RKN(ro),KN SKiPD "UPS"(ro):::</accesscontrol>