Radio Aktywne

Z wikiSSPW
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Radio Aktywne

Radio Aktywne jest oficjalnym internetowym radiem Politechniki Warszawskiej i jednocześnie pierwszą akademicką rozgłośnią w Warszawie, które swoją działalność rozpoczęło w 2004 roku. Nadaje codziennie przez 24 godziny na dobę, przez cały rok akademicki, a także w wakacje. W skład jego redakcji wchodzą studenci nie tylko Politechniki Warszawskiej, lecz także prawie wszystkich państwowych i wielu prywatnych warszawskich uczelni. Do priorytetów jego działalności należy zaliczyć promowanie muzyki alternatywnej, wszelkiej aktywności studenckiej i akcji charytatywnych oraz promocja projektów realizowanych przez Politechnikę Warszawską. Radio Aktywne posiada ok. 70 członkówu i realizuje bardzo dużo autorskich materiałów, począwszy od codziennych wywiadów w paśmie Aktywacji po całe audycje autorskie wieczorami. Zapraszamy do słuchania: www.radioaktywne.pl oraz do kontaktu z nami:

W dowolnej sprawie można pisać na redakcja@radioaktywne.pl; W sprawach czysto promocyjnych (patronaty, współprace itp.) na marketing@radioaktywne.pl; Jeśli chcecie do nas dołączyć polecamy adres rekrutacja@radioaktywne.pl

Więcej danych kontaktowych w Kontakt.

Jeśli chcecie wiedzieć, w jakich godzinach najchętniej przyjmujemy gości (w jakich jest to możliwe) czytajcie dalej o Aktywacji.

Profil muzyczny radia

Radio Aktywne skupia się przede wszystkim na szeroko pojętej muzyce alternatywnej. Można tutaj usłyszeć taką muzykę, jakiej nie grają komercyjne stacje radiowe. Radio będąc finansowane z budżetu SSPW jest jednym z nielicznych miejsc gdzie można jeszcze grać muzykę, która nie zawsze jest bardzo silnie promowana – ale zawsze wartościowa. Zapraszamy do słuchania naszej play listy zarówno tych, którzy doskonale poruszają się w bogatym świecie muzyki i wiedzą co chcą usłyszeć, jak i tych, którzy poszukują nowych brzmień, inspiracji, oddechu od powtarzanych do znudzenia schematycznych „superhitów”. Gatunkowo na naszej play liście przeważa rock i elektronika oraz ambitny pop, ale ponad dwadzieścia audycji autorskich dopełnia tę mieszankę ze wszystkich stron, także usłyszeć można wiele.

W razie uwag lub propozycji piszcie: muzyczny@radioaktywne.pl

Ramówka

Cała aktualna ramówka jest dostępna pod adresem http://radioaktywne.pl/ramowka/

Aktywacja

Aktywacja jest pasmem informacyjno – kulturalnym, które jest nadawane od poniedziałku do piątku w godz. 18:00 – 20:00. Każda audycja wchodząca w skład pasma jest tworzona przez kilku redaktorów, którymi zarządza wydawca danej audycji. Audycje te są, w zależności od dnia, podzielone tematycznie, ale wszystkie są spojone przez stałe elementy w postaci wiadomości studenckich i kulturalnych, nowości na radiowej play liście oraz, co najistotniejsze, gościa. Każda audycja Aktywacji posiada jakiegoś gościa, także pasmo Aktywacji jest najlepszym miejscem do promocji wszelkiego rodzaju wydarzeń, rejestrowania wywiadów, promowania projektów. Redaktorzy Aktywacji starają się również nagrywać w terenie i tworzyć relacje i reportaże z różnych imprez życia studenckiego na Politechnice i w całej Warszawie, także warto dać im znać kiedy coś się dzieje. Jak skontaktować się z Pasmem Aktywacji? Jego Kierownikiem jest zawsze:

Redaktor ds. Informacji: informacyjny@radioaktywne.pl

Audycje autorskie

W Radiu Aktywnym po godzinie 20:00 rozpoczyna się pasmo Audycji Autorskich, które trwają zazwyczaj do ok. 01:00 i pokrywają bardzo szerokie spektrum gatunków muzycznych, niektóre z nich mają także charakter bardziej publicystyczny. Autorami audycji są bardziej doświadczeni Radiowcy, którzy przedstawili swoją wizję Redaktorowi ds. Programowych i po przejściu okresu próbnego dla autorów audycji (należy go przejść niezależnie od okresu próbnego, który przechodzą wszyscy ludzie przed podpisaniem deklaracji członkowskiej) dostają swój czas w ramówce, za który są odpowiedzialni tylko oni. Zawsze jednak czujnym uchem nadzoruje ich Redaktor ds. Programowych. Jeśli macie jakieś uwagi/propozycje piszcie do niego:

Redaktor ds. Programowych programowy@radioaktywne.pl

Playlista

Pozostały czas antenowy wypełnia nasza playlista układana przez najbardziej zakręconych na punkcie muzyki członków radia, stanowiących redakcję muzyczną. Na jej czele stoi Redaktor ds. Muzyki, który musi być osłuchany we wszystkim i odpowiada za współpracę z ZAIKSem, jeśli chcielibyście dołączyć do jego grupy lub macie uwagi co do muzyki granej poza Aktywacją i Audycjami Autorskimi piszcie do niego:

Redaktor ds. Muzyki muzyczny@radiokatywne.pl

Ludzie Radia Aktywnego: członkostwo i korzyści

Redakcję Radia Aktywnego tworzy zazwyczaj ok. 70 osób, z czego przeciętnie jest to 55 członków z podpisanymi deklaracjami i ok. 15 osób na okresie próbnym. Są to członkowie Warszawskich uczelni, z czego największą część stanowią studenci Politechniki Warszawskiej, na drugim miejscu plasują się studenci Uniwersytetu Warszawskiego i tuż za nimi studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tym ogromnym, kreatywnym potencjałem ludzkim zarządza Redaktor Naczelny wraz z Kolegium oraz swoimi pełnomocnikami (przedstawione w kolejnym rozdziale).

Członkostwo

Aby dołączyć do naszej ekipy i zostać członkiem Radia Aktywnego należy przejść okres próbny. Okres próbny jest odbywany osobno dla redaktorów i osobno dla członków działów związanych z techniką, przy czym dla redaktorów trwa zwyczajowo ok. 2 miesięcy (min. 1), dla technicznych – troszkę dłużej (ok. 2 – 3 tygodni). Podczas okresu próbnego redaktorowi muszą sprawdzić się w ramach pasma Aktywacji wykonując powierzone im przez Wydawców zadania, natomiast techniczni pracują pod wodzą kierowników swoich działów (Audio i IT, opisane poniżej). Po pomyślnym przejściu okresu próbnego podpisywana jest deklaracja członkowska ważna domyślnie do najbliższego Walnego Zgromadzenia Wyborczego (maksymalnie rok), która automatycznie ustaje po miesięcznym braku aktywności ze strony członka.

Korzyści

Przywileje , które uzyskują członkowie to 1. Dostęp do pomieszczeń Radia; 2. Legitymacja radiowa (uprawnia do występowania o akredytacje i wstępu na pokazy prasowe, także do recenzowania nadsyłanych do redakcji książek); 3. Dostęp do rejestratorów na użytek Radia Aktywnego; 4. Szeroki dostęp do wszelkich szkoleń organizowanych przez Radio Aktywne i podmioty zewnętrzne (np. szkolenia z prowadzącymi profesjonalne audycje autorami, szkolenia z zakresu realizacji i montażu dźwięku, szkolenia z emisji głosu i dykcji, szkolenia polonistyczne z poprawności językowej).

Najważniejszą korzyścią jednak jest możliwość zapraszania gości, robienia wywiadów, robienia relacji z wydarzeń koncertów i próbka życia i pracy dziennikarza!

Struktura Radia Aktywnego

Ze względu na dużą liczbę członków i działalność codzienną, utrzymującą się podczas roku akademickiego i wakacji Radio Aktywne ma odpowiednią strukturę, która pozwala na sensowne zarządzanie i rozwijanie złożonym projektem jakim jest jego działalność. Struktura przedstawia się następująco:


Plik:Radio Aktywne - struktura.jpg


Czerwonym kolorem oznaczono członków Kolegium, które obraduje w terminie wyznaczanym przez Red. Naczelnego i decyduje o polityce Radia. Red. Naczelny ponadto może powołać trzech pełnomocników do swojej pomocy. Każdy z członków kolegium odpowiada za grupę ludzi bezpośrednio, wyjątkiem jest Red. ds. Informacji, który kieruje pasmem Aktywacji i sprawuje bezpośredni nadzór nad piątką wydawców, którzy zaś opiekują się redakcjami poszczególnych dni.

Promocja, patronaty, współprace i partnerstwa

Radio Aktywne oferuje następujące kanały promocji:

  1. antena
  2. strona internetowa ([1])
  3. facebook Radia ([2])

Oferujemy promocję zarówno w postaci umieszczenia banerów naszych partnerów jak i bieżącego promowania wydarzeń poprzez wymienione wyżej środki promocji. Najczęściej promocja ta jest wynikiem objęcia danego wydarzenia patronatem medialnym. Patronaty przyjmujemy chętnie, na przeróżne wydarzenia, wystarczy do nas jedynie napisać na redakcja@radioaktywne.pl z ofertą!

Radio Aktywne współpracuje z wieloma instytucjami kultury i organizacjami studenckimi. Wszystkie można przeglądać na stronie www.radioaktywne.pl/partnerzy/ Jeśli sądzisz, że masz coś ciekawego do zaoferowania, nowy pomysł – napisz. Organizujemy wiele konkursów, mamy współprace z klubami i wydawnictwami, wiernych słuchaczy oraz armię redaktorów.

Kontakt

Poniżej podajemy adresy kontaktowe do Radia Aktywnego, poczta jest sprawdzana na bieżąco: redakcja@radioaktywne.pl – w dosłownie każdej sprawie rekrutacja@radioaktywne.pl – dla chętnych do przyłączenia się do nas W przypadku kontaktu w ramach struktur Politechniki Warszawskiej zapraszamy do korzystania ze specjalnie stworzonego adresu: kontakt.pw@radioaktywne.pl

Linki zewnętrzne