Projekty Centralne Komisji Sportu i Turystyki

Z wikiSSPW
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komisja Sportu i Turystyki zajmuje się organizacją i promocją aktywnego wypoczynku wśród społeczności akademickiej. Oferujemy również pomoc merytoryczną i finansową dla przedsięwzięć organizowanych przez Organizację działające przy PW, a także przez Wydziałowe Rady Samorządu i Rady Mieszkańców Domów Studenckich. Wspieramy organizację wyjazdów sportowych - rajdów, wyjazdów narciarskich, spływów kajakowych, ekstremalnych wypraw w różne, odległe zakątki świata, oraz wyjazdów turystycznych - majówek, wyjazdów wakacyjnych, wyjazdów sylwestrowych, integracyjnych.

Organizujemy szereg projektów umożliwiających uczestnictwo w wielu atrakcyjnych zajęciach o charakterze sportowym i turystycznym. Wspieramy sportowców. W Komisji działa również grupa przygotowująca Centralny Obóz Roku “0”. Innymi projektami przez nas organizowanymi są: Regaty PW, Liga Kartingowa, Ślizgawka PW, Piekielny Wyścig, PW Cycling Challenge, Wyjazdy Ekstremalne, Puchar PW, Spotkania i Wykłady z ludźmi ze świata sportu i turystyki.


Puchar Politechniki Warszawskiej

Sportowe, międzywydziałowe rozgrywki w czterech dyscyplinach:

  • Koszykówka
  • Siatkówka
  • Piłka Nożna
  • Pływanie

Studenci walczą o najwyższe trofeum - Puchar PW, który odbierają podczas trwania Juwenaliów - najważniejszej imprezy studenckiej na Uczelni. Co roku wręczane są puchary z 1. 2. I 3. Miejsce, a także puchar przechodni dla najlepszego wydziału PW w całych rozgrywkach.


Zerówki Centralne

Studenci roku “0”, którzy zostali przyjęci na studia, lecz nie są jeszcze pełnoprawnymi studentami mają możliwość pojechania na jedną z 2 centralnych zerówek organizowanych przez Komisję Sportu i Turystyki i Niezależne Zrzeszenie Studentów. Mają tam możliwość poznania realiów życia studenckiego oraz integracji z nowopoznanymi osobami. Zerówki Centralne są największymi zerówkami spośród wszystkich zerówek na Politechnice Warszawskiej. Bierze w nich udział ponad 250 osób. Nowo przyjęci studenci mają do wyboru wyjazd do Słonecznej Bułgarii oraz w Polskie Góry. Zerówka Polska organizowana jest na 90-100 uczestników, natomiast wyjazd do Bułgarii ma około 120-130 uczestników którymi są nowo przyjęci studenci PW.


Regaty Politechniki Warszawskiej

Regaty od dawien to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów sportowych. Od zawsze był to sport zarezerwowany dla elit i możnych tego świata. Dziś nie zmieniło się prawie nic, dlatego organizując te regaty przyświeca nam cel - przełamać te stereotypy! Regaty PW to impreza promująca sport wśród całej społeczności akademickiej. Międzywydziałowe zawody co roku zrzeszają pływających studentów najlepszej uczelni technicznej w kraju. Regaty o Puchar Rektora to impreza organizowana nad Zalewem Zegrzyńskim, będąca przedłużeniem sezonu juwenaliowego. Projekt jest pod patronatem Jego Magnificencji Rektora, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Polskiego Związku Żeglarskiego.


Liga Kartingowa

Dwa razy do roku, na wiosnę na przełomie kwietnia i maja oraz podczas jesieni w listopadzie organizujemy zawody gokartowe. Na halowym torze kartingowym Racing Center Warsaw zlokalizowanym na warszawskim Okęciu oraz na otwartym torze asfaltowym Outdoor Racing Center Cykliczny, który jest tuż obok, zawodnicy mają możliwość wzięcia udziału w serii wyścigów gokartowych. Liga składa się z 3 rund dla różnych kategorii wagowych. W jednej edycji bierze udział około 60 uczestników. Tegoroczna, wiosenna edycja była dziesiątą organizowana ligą.


Ślizgawka PW

Dwa razy w roku dajemy Studentom PW możliwość darmowej jazdy na łyżwach na Torwarze. Jedyna opłata, jaką musi ponieść uczestnik to wypożyczenie łyżew jeśli nie ma swoich. Ślizgawka PW organizowana jest na przełomie listopada i grudnia oraz w marcu, w każdy poniedziałki i środy w godzinach wieczornych (około 24). Wejściówki dla studentów rozdawane są w CRSie i WRS Mechatroniki w godzinach popołudniowych tego samego dnia co jazda na łyżwach. Impreza cieszy się popularnością wśród laików oraz zapalonych fanów jazdy na łyżwach. Współpracujemy również z innymi projektami czy organizacjami aby przygotować Ślizgawki tematyczne.


Wyjazdy ekstremalne

Projekt, który tak naprawdę jest konkursem polega na wybraniu 3 ekstremalnych wyjazdów organizowanych przez studentów Politechniki Warszawskiej. Pierwszym etapem są zgłoszenia internetowe, następnie zostaje wybranych 10 najciekawszych zgłoszeń, gdzie pod uwagę brane są:

  • Ekstremalność wyjazdu
  • Pomysł na promocje SSPW i komisji podczas wyjazdu
  • Etap przygotowań, szansa powodzenia

W finałowym etapie, 10 wcześniej wybranych osób prezentuje na posiedzeniu Komisji Sportu i Turystyki prezentacje o swoich wyjazdach. Ich zadaniem jest przekonanie delegatów komisji, że to właśnie oni zasługują na zwycięstwo. Następnie delegaci głosują nad 3 zwycięskimi projektami. Każdy ze zwycięzców dostaje dofinansowanie o wysokości 1000 zł na pokrycie poniesionych wydatków celowych. Warunkiem do uzyskania nagrody jest udokumentowanie wyjazdu zdjęciami.


Piekielny Wyścig

Piekielny Wyścig jest wydarzeniem, które po raz pierwszy zorganizowane zostało 22 kwietnia 2017 roku na terenie Lasu Młocińskiego. Kierowane jest zarówno do studentów Politechniki Warszawskiej jak i osób spoza niej. Późną jesienią cyklicznie odbywa się bieg PW, w którym licznie udział biorą nasi studenci lecz ten projekt szuka większych wrażeń i staramy się pójść krok do przodu. W ubiegłej edycji na trasie osiągającej około 6 km ustawionych zostało 20 przeszkód. Były to m. in. czołganie się pod autami terenowymi, przenoszenie opon czy zmaganie się z drużyną rugbystów co skutecznie sprawdziło umiejętności studentów jak i uatrakcyjniło bieg. W pierwszej edycji Piekielnego Wyścigu na starcie stanęło blisko 300 uczestników, kolejną edycję planujemy rozszerzyć nawet do 500 startujących, którzy do pokonania będą mieli około 30 piekielnych przeszkód. Projekt przewidywany jest na okres kwietnia 2018 roku również na terenie Lasu Młocińskiego. Podobnie jak w pierwszej edycji chcielibyśmy przeprowadzić dużo konkursów promujących naszych partnerów. Przewidziane są również atrakcję dla kibiców, takie jak ogniska, rozgrywki w piłce siatkowej lub mini tory przeszkód. Całe wydarzenie relacjonowane jest przez media uczelniane jakimi są m. in. TVPW, polibuda.info, Klub Fotograficzny Focus oraz fanpage SSPW dzięki czemu zasięgi wydarzenia sięgają nawet 37 tysięcy. Budżet pierwszej edycji wyniósł lekko ponad 25 tysięcy złotych.


PW Cycling Challenge

Sportowa rywalizacja pomiędzy wydziałami. Już po raz drugi w maju tego roku z pomocą Urzędu Miasta Warszawa umożliwiliśmy studentom rywalizację polegającą na promocji aktywnego stylu życia – jazdy na rowerze. Od 1 do 31 maja za pomocą specjalnej aplikacji nabijaliśmy kilometry. Rywalizacja była zakończona piknikiem i wręczeniem statuetki dla najlepszego wydziału w czerwcu w Otwartej Pracowni Jazdów, którą opiekuje się WRS Wydziału Architektury.