How to do ATHENS Programme

Z wikiSSPW
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stworzone w styczniu 2011r. przez:

Przemysław Paszkiewicz – koordynator ATHENS od listopada 2009 do listopada 2011

Dalszy rozwój (lipiec 2012):

Przemysław Paszkiewicz – przewodniczący KZ kadencji 2012

Koordynatorzy EDA ATHENS:

Listopad 2008 – Natalia Wiącek
Marzec 2009 – Natalia Wiącek
Listopad 2009 – Natalia Wiącek + Przemek Paszkiewicz
Marzec 2010 – Przemek Paszkiewicz
Listopad 2010 - Przemek Paszkiewicz
Marzec 2011 - Przemek Paszkiewicz
Listopad 2011 - Przemek Paszkiewicz
Marzec 2012 - Przemek Paszkiewicz + Karolina Oniszk
Listopad 2012 - ?


ATHENS Programme – co to jest?

O programie

Program ma na celu wymianę studentów pomiędzy czołowymi europejskimi uczelniami technicznymi (http://www.athensprogramme.com/partners). W podanych dniach przyjeżdża do nas około 60 studentów z tych krajów. Jest to taki „Erasmus” w tydzień jednak uczestnicy przechodzą nie przedmioty z całego programu ale tylko jeden, wybrany przez siebie kurs. Lista kursów dostępna jest na stronie www.athensprogramme.com na około 2 miesiące poprzedzające sesję programu. Więcej informacji: http://www.samorzad.pw.edu.pl/art10032

W ciągu roku odbywają się 2 sesje ATHENS: tydzień w marcu (około 20 – 27) i w listopadzie ( około 15 – 22 ) - terminy zależnie od rozkładu tygodnia w roku , oraz oczywiście od „góry” (która jest w Paryżu)

W programie ATHENS bierze udział ok. 16 uczelni z Krajów Europejskich. Do nas najczęściej przyjeżdżają studenci z Madrytu, Lizbony, Leuven, Mediolanu oraz Paryża. Pojawiają się także Studenci z Pragi, Berlina, Wiednia i z innych uczelni sporadycznie (różnie w każdej sesji).

Kursy

Nasze kursy są organizowane przez Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz od sesji Marcowej 2011 MEiL. Z EiTI współpraca przebiegała do tej pory dobrze, MEiL ponieważ jest w tym nowy, robi czasami małe problemy i ciężko z nimi niektóre sprawy dogadać. Kursy mogą się zmieniać na każdą sesję (tym zajmuje się CWM) – jakie były znajdziesz w plikach ;] w listopadzie 2009 były to 2 kursy, w marcu i listopadzie 2010 – 3 kursy, przy tej samej liczbie uczestników. W 2011 także po 3 kursy. W marcu 2012 – był zamiast MEiLu Wydział Architektury – niestety ludzie którzy poszli na oferowany przez nich kurs w większość nie mieli bladego pojęcia o architekturze, a kurs był przeznaczony dla ludzi mających minimalna wiedzę w tym zakresie – dlatego szybko zmieniono program zajęć. Współpraca z architekturą nie przebiegała dobrze i od następnej sesji Architektura nie brała udziału w ATHENS

Kto?

Program ATHENS jest organizowany wspólnie z CWM. (Porozumienie w załączniku – dobrze jest je znać, chociaż większość rzeczy dogaduje się bezpośrednio z Koordynatorem z CWM).

Koordynatorem z CWM jest Dominika Frąk – Dudzińska dfrak@cwm.pw.edu.pl

Ogólnie kontakty z Dominiką są bardzo dobre. I ja, i poprzednia koordynatorka z SSPW byliśmy z Dominiką na „TY”, nie było problemów aby np. wydrukowała w kolorze Certyfikaty. Jest bardzo zasadnicza i nie miesza się (nie przeszkadza!) w to, co ma robić koordynator z SSPW.

Zakres działań

Obowiązki koordynatora CWM :

Dominika załatwia zakwaterowanie, kontakty do wszystkich przyjeżdżających Studentów (przesyła je Tobie!), i zajmuje się sprawami związanymi z kursami (ona kontaktuje się z wydziałami) oraz ona załatwia wszystko na szczeblu międzynarodowym. W sesji listopadowej 2009 i marcowej 2010 załatwiała Muzeum Powstania Warszawskiego; organizuje oficjalne rozpoczęcie i zakończenie sesji. Wysyła information packet do obcokrajowców z najważniejszymi informacjami co i jak – jest to dokument do uprzedniej edycji koordynatora z SSPW

Obowiązki koordynatora z ramienia SSPW:

Cała reszta: organizowanie czasu dla obcokrajowców, EDA – European Dimenssion Activities, czyli kulturalno – rozrywkowa część wymiany, kluby, obiady, odbieranie z lotniska/ PKP, oraz oczywiście sprawy które wynikną „na gorąco” czyli potrzeba pójścia np. do lekarza (zdarzyło mi się w każdej sesji!!), zorganizowanie WelcomePacków itp. Itd…

Trzeba pamiętać że uczestnictwo w EDA jest obowiązkowe (około 16 godzin) i trzeba o tym powiedzieć obcokrajowcom już w sobotę podczas obiadu. Nieuczestniczenie w wyjściach np. do muzeum (które są obligatoryjne) może skutkować nie otrzymaniem certyfikatu! Przy większych i ważniejszych wyjściach jeśli widzimy że paru osób po raz kolejny nie ma – sprawdzamy listę obecności!

ATHENS na PW

Zakwaterowanie

Studenci zakwaterowani są w hostelach.

 1. Hostel „Kanonia” na Starym Mieście http://www.kanonia.pl/ - każda sesja
 2. Hostel „Garden Villa” na Mokotowie (adresy!!) – od sesji marcowej 2010 do listopadowej 2011 http://mapa.targeo.pl/Garden-Villa-Dolna-42-Warszawa~4755852/Hostel/adres
 3. Hostel / Dom Studencki „Dziekanka” na Krakowskim Przedmieściu – ostatni raz w sesji listopadowej 2009
 4. Hostel „4U” http://www.hostelwcentrum.pl/ od sesji marcowej 2012

Płatności dokonują studenci podczas zakwaterowania (ewentualnie w trakcie tygodnia).

W sesji listopadowej 2009 hostele znajdowały się blisko siebie więc nie było problemów z odbieraniem grup z hosteli. Niestety pojawiły się kłopoty z płatnością ( od strony „Dziekanki”) więc było trzeba zmienić hostel. Większość hosteli chce przedpłaty, a żadnej kwoty nie możemy założyć. Dominika dogadała się z Właścicielem Kanoni – jest on jednocześnie właścicielem Garden Villi. Jest to niestety dla nas uciążliwe – zawsze trzeba kogoś znaleźć do pomocy do odebrania grupy z obu hosteli. Na szczęście od sesji marcowej 2012 ten sam właściciel otworzył hostel 4U – często problematyczny do znalezienia ale blisko metra Świętokrzyska co ułatwia nam pracę. Oprócz Dziekanki wszystkie hostele mają tego samego właściciela więc zdarza się że osoby siedzące na jednej portierni mogą być na drugiej innego dnia. Polecam żyć z nimi dobrze i pierwszy raz jak jesteś w Hostelu przywitać się, oznajmić że to Ty zajmujesz się cudzoziemcami i w razie problemów żeby dzwonili do ciebie ( daj swój numer!)

Finanse

Finanse – koszt EDA to około 120zł. Zazwyczaj wychodzi parę złotych mniej ale lepiej brać nadwyżkę tych kilku złotych na dodatkowe wydatki, wejścia i np. aby opłacić obiad dla koordynatorów itp. Jeśli zostanie dużo nadwyżka to można zakupić za to np. Ptasie Mleczko dla każdego uczestnika (marzec 2010) lub tak jak w listopadzie 2010 i marcu 2012 – ptasie mleczko + kieliszek z motywem z Polski (podobało się).

W sesji listopadowej 2009 pieniądze potrzebne np. na wejście do muzeum zbierane były przed wejściem (tak było i w poprzednich sesjach), ewentualnie parę godzin wcześniej. Moim zdaniem był to błąd – traciliśmy bardzo dużo czasu, studenci się niecierpliwili i denerwowali + było trzeba się ich wszystkich doliczyć. Od Sesji marcowej 2010 fundusze są zbierane na pierwszym obiedzie w sobotę – od razu jest jak bez problemów zapłacić za ten obiad, klub, całą niedzielę ( o ile przewidziane są koszty), i później jedynym problemem jest przeliczenie obcokrajowców. Dzięki temu zwiększa się też ich uczestnictwo – za nieobecność pieniądze nie są zwracane.

Posiłki

Posiłki – w sesji listopadowej 2009 i marcowej 2010 organizowałem obiad w sobotę oraz w niedzielę. W sesji listopadowej 2010 - ponieważ pierwszy raz organizowałem grę terenową – obiad był tylko w sobotę.

W każdej sesji mieli informację, że jeśli chcą to mogę im coś zorganizować – restauracja na obiad itp. Tylko w sesji listopadowej 2009 skorzystała z tego grupka i byliśmy w Bazyliszku na Runku Starego Miasta oraz Zapiecku koło ronda de Gaulle’a . Organizowanie posiłku na każdy dzień nie ma sensu bo dla niektórych może być za drogo, innemu może nie smakować itp. I nie będzie też tyle czasu – przetransportowanie dużej grupy zajmuje trochę czasu. Dodatkowo każdy naród jada w innych godzinach – np. Hiszpanie i Włosi jadają obiad dosyć późno (koło 22, 23 – wcześniej koło 14 mają tzw. lunch). W trakcie zajęć obcokrajowcy mają dłuższą przerwę podczas której chodzą do pobliskich barów i coś przegryzają.

Karty SIM

Karty SIM – dostawałem je od Przewodniczącego KZtu. W sesji listopadowej 2009 dostałem je koło wtorku kiedy ATHENSI już byli – nie działały. W sesji marcowej 2010 – dostałem je wcześniej, rozdane w sobotę – nie działały. W sesji listopadowej 2010 – nie dostałem, nie rozdałem, a i tak było dobrze ;] w 2011 – sam je kupowałem za kasę z EDA – kupowałem specjalnie PLAY z opcją darmowych rozmów w Play – dodatkowo sobie też takową kupowałem – dzięki temu mieliśmy ze sobą darmowy kontakt – dodatkowo polecam aby osoby pomagające też miały ten numer i ewentualnie dla bardzo aktywnych żeby też sobie taki założyły – dla darmowego kontaktu. Koszt karty wynosił 9zł. Jeśli nie skorzystasz z tej opcji to z kosztów EDA koordynatorzy zawsze zwracali sobie koszty telefonu.

Koszulki

Koszulki – pieniądze na nie daje Rektor z Funduszu Promocji Uczelni. W sesji listopadowej 2009 tych funduszy nie otrzymałem. W marcu i listopadzie 2010 był to koszt 800zł. Faktura na Politechnikę Warszawską, nie na Samorząd Studentów!!!! Numer NIP taki sam. Aby otrzymać fundusze z FPU trzeba w grudniu złożyć zapotrzebowanie / wniosek na rok następny – dostępny na stronie http://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Biuro-Promocji-i-Informacji/Fundusz-Promocji-Uczelni. Od razu na obie sesje – w lutym otrzymuje się odpowiedź czy środki przyznano (ale polecam samemu zadzwonić / przejść się do FPU i dopytać (biuro znajduje się w budynku na Polnej) ;]

Koszulki Fruit of the Loom - http://www.altergraf.pl/

Nadruki – strona www.nadruki.pl

Koszulki dobrze jest zamawiać wcześniej. W sesji marcowej rozdane były na Polish Eveningu, listopadowej – ze względu na 11 listopada firmy miały więcej wolnego, więc koszulki dotarły na PW dopiero w piątek na zakończenie sesji i były rozdane na oficjalnym zakończeniu. Tak już też zostało w 2012 ponieważ późno otrzymywałem informację o przyznaniu środków

Rozmiary – orientacyjnie. W listopadzie 2010 zamówiłem

S - 10 sztuk
L - 25 sztuk
M - 30 sztuk
XL - 10 sztuk

I było ok., zabrakło może z jednej XL ;] pamiętać trzeba też o koszulkach dla osób, które pomagały oraz dla Dominiki (S albo XS). Wzór nadruku – zrobiony jeszcze przez poprzednią koordynatorkę Natalię – zmieniamy tylko miesiąc i rok – w marcu 2011 były zmienione – i niestety wyszły tzw. Plemniki ;] ale i tak było fajnie. Później wróciłem do starego loga ponieważ nie miałem grafika. W marcu 2012 zrobiono więcej kolorów i ze względu na znajomości kosztowały one 1000zł jednak ze względu na błąd w firmie wydrukowano same damskie S i męskie XL ;]

Lekarze

Najszybciej chyba załatwia się coś w przychodni Palma – koło DS. Riviera (od 2012 jest to CenterMed – jeden ze sponsorów i Partnerów SSPW). I tam odbierają telefony ;] w sesji listopadowej 2009 chłopak z Portugalii dostał gorączki, około 22:00 razem z portierem z Dziekanki szukaliśmy przychodni całodobowej – miała być takowa na Solcu, niestety była zamknięta kiedy tam dotarliśmy – poszliśmy więc obok na Oddział Ratunkowy na Solcu ;] lekarz rozmawiał po angielsku więc nie było problemów. Portugalczyk miał zwykłą grypę, jednak jego ojciec (przestraszony pogłoskami o świńskiej grypie) kazał mu wracać do Portugalii. Na lotnisku problemów nie ma z chorymi – o ile sami ustoją na nogach, więc następnego dnia odleciał.

W marcu 2010 – Portugalczyk miał wycinane znamię kilka dni wcześniej w swoim kraju i w Polsce zaczęło mu to ropieć ;/ byliśmy u lekarza w „Palmie” – lekarka nie do końca mówiła po angielsku więc tłumaczyłem . Zagięła mnie na słowie „grzybica” … ;] Następnie byłem z nim u chirurga w przychodni na Mochnackiego – bez problemu załatwiłem wizytę tego samego dnia kilka godzin wcześniej.

Listopad 2010 – dziewczyna z Hiszpanii – bolał ją brzuch. Na wizycie była z nią Dominika także w Palmie – załatwiało się bez problemów. W marcu 2012 – jeden chłopak miał problem z nadgarstkiem – upadł na łyżwach ale nic strasznego się nie stało. Przy wizycie u lekarza obcokrajowiec musi mieć ze sobą dokument osobisty, legitymację studencką; jakąś kartę ubezpieczenia – europejska mile widziana ;] Bądź przygotowany/przygotowana na papierologię w recepcji (chociaż w Palmie nie było z tym dużych problemów)!!

Odbiór z lotniska / PKP

Odbiór z lotniska/PKP – bardzo ważne, i na to Dominika zwraca też uwagę. Informacja o tym, że możemy ich odebrać idzie już w Information Packet. W listopadzie 2009 i marcu 2010 wysyłałem także do nich wszystkich meila żeby pisali (bo część z nich nie do końca przeczytała informacje od Dominiki). Informacje o tym były także zamieszczone w Application Form w listopadzie 2009 i marcu 2010. W listopadzie 2010 z powodu braku czasu nie wysyłałem już takiego meila (formularz też niestety nie działał) więc było trochę mniej odbiorów – ale wszyscy bez problemów dotarli do hosteli. Do tej pory nie było większych wpadek. Zdarzało się że mieliśmy informację że ktoś przyjeżdża w piątek o 12 a okazało się że przyjeżdżał w sobotę o 12, albo ktoś „zwiał” nam na lotnisku. Raz tylko przez moje niedogadanie się z osobą, która miała (wg mnie) odbierać kogoś z lotniska, nikt nie czekał na PKP – ale ten obcokrajowiec bez problemów sobie poradził. W marcu 2012 padł pomysł współpracy z Mentorami (rzucony przez członka ESN – Anię Polak) – porażka – żaden mentor się nie pojawił. Można spróbować z nimi współpracować ale kontaktować się z nimi bezpośrednio i upewniać się przed odbiorami czy na pewno pamiętają i czy się w ogóle pojawią – zawsze przed spotkaniami organizacyjnymi zaproszenia wysyłałem także na listę meilingową mentorów : esn-mentor@listy.samorzad.pw.edu.pl

Media

Media – w sesji Marcowej 2010 chciałem zrobić filmik promujący ATHENS w Polsce – miał być zrobiony przez TVPw. Na przyszłość odradzam jakąkolwiek współpracę z nimi chyba, że mamy jakiś konkretny kontakt i znajomości. Materiały w części zostały skasowane, częściowo po prostu zniknęły i cały czas wmawiano mi że film będzie. A materiały były bardzo fajne (pomysły co i jak zrobić dawała też Kasia Wierzbicka z tvpw) – sceny w GG, w Pałacu Kultury i w Organzie i wiele innych. Była próba zrobienia mini lipduba ale uczestnicy byli już zbyt pijani ;] W marcu 2010 także był z nami prawie zawsze fotograf z Focusa – Stasio Przybylak – zdjęcia były świetne i dosyć szybko pojawiły się na facebooku ;] (polecam!!). Ostatecznie film pojawił się przed sesją z marca 2011 : //tvpw.pl/videos/407/ATHENS_na_PW - niestety nie jest to dopracowany film ale i tak całkiem ciekawy.

Application Form

Application Form – stworzony w listopadzie 2009, zmieniony w marcu 2010 – formularz elektroniczny, wysyłany do obcokrajowców kilka tygodni przed ich przyjazdem. Umieszczali tam informacje o swoim przylocie, rozmiar koszulki, i w listopadzie – czy chcą brać udział w Paintballu a w marcu – w kręglach/bilardzie. (orientacyjne informacje o liczbie uczestników). W listopadzie 2010 z powodu braku czasu administratora sieci samorządowych niestety formularz nie był aktywowany. W 2011 korzystałem jeszcze z niego, w marcu 2012 znowu nie był aktywowany. Strona : www.athens.sspw.pl Administratorem jest Krzysiek Baczewski (od 2011 pracownik biura SSPW) – i można się do niego bezpośrednio zgłaszać (chociaż najlepiej przez szefa KZ) ale duuuużo wcześniej!

Welcomepacki

Welcomepacki były rozdawane w każdej sesji – zawartość zależała od dostępności materiałów. Podstawą jest plan tygodnia – w załącznikach – w listopadzie 2009 udało się go także zalaminować – z drugiej strony była mapa Warszawy – poglądowa, czytelna z zaznaczonymi hostelami – przy marcowej zmianie hotelu niestety mapa przestała być przydatna więc z niej nie korzystałem. Dobrze jest zaznaczyć na planie np. kolorami – w których miejscach muszą być (które są obligatoryjne)

W listopadzie 2009 dorzuciliśmy kartkę z restauracjami i klubami (A4) – w marcu i listopadzie 2010 zrobiłem ulotkę z tymi informacjami, z grafiką ATHENS w Polsce – niestety nie było możliwości wydrukowania tego na lepszym papierze. Wg Athensów bardzo przydatna rzecz ;] Zawsze pojawia się także „spam” o naszej uczelni, o EiTI i MEiLu, studiach anglojęzycznych – to dostarcza Dominika z CWMu. Dorzucamy materiały z Informacji Turystycznej – mapy, mini przewodnik i jeśli mają cos ciekawego to też. Większą ilość materiałów trzeba zamawiać. Na około miesiąc przed sesją Dominika pisała pisemko z CWM z prośbą o wydanie materiałów, ja zostawiałem to do biurze IT razem z danymi kontaktowymi (na Placu Zamkowym, koło Pizza Hut – za Zamkiem Królewskim). Z odbiorem – ktoś od nich dzwonił do mnie w tej sprawie i odbiór był we wtorek lub czwartek w godzinach do 15 (odbiór materiałów w szkole na ul. Sandomierskiej czynne przez jakieś 2, 3 godziny)

Gadżet – smycz, długopis. Zależy co da się załatwić. W marcu 2010 długopisy załatwiła Dominika, w listopadzie 2010 nie dało rady ani długopisów ani smyczy. Trzeba dogadywać się z Dominiką i z przewodniczącym KZ. Wizytówka – z numerem do Dominiki oraz koordynatora z SSPW.

W listopadzie 2010 zrobiliśmy także kartkę dojazdami do Centrum, hosteli, autobusy/tramwaje nocne i dzienne, + dojazd na PW – mała kartka. Bardzo przydatna.

Od Dominiki jest także kartka z rozkładem sal na zajęciach w trakcie tygodnia ( chociaż póxniej często rozdawana na poniedziałkowym oficjalnym rozpoczęciu).

Kiedy? – w listopadzie 2009 podczas obiadu powitalnego w Studencie – później szliśmy do klubu więc część z paczek uległa zniszczeniu. W marcu 2010 – na polish eveningu w niedzielę – niestety trochę za późno bo część osób przyjechała już w piątek i zdążyli zdobyć mapy itp. W listopadzie 2010 – zawiozłem je wcześniej do hosteli i tam podczas zakwaterowania się każdy obcokrajowiec dostawał paczkę. Było to najlepsze do tej pory rozwiązanie bo obcokrajowcy na wstępnie dostawali mapy, przewodniki i plan tygodnia. Miał być wtedy dołączony list ode mnie z informacją o spotkaniu w sobotę, o tym że zbieramy fundusze i plan na najbliższe dni – niestety podczas składania paczek zapomnieliśmy dołączyć te kartki do Paczek ale jest to dobra opcja na przyszłość. W 2011 było już tak samo – paczki w hostelach i każdy dostawał taką na wejściu do hostelu. W środku znajdował się list od koordynatora z najważniejszymi informacjami. W 2012 harmonogram był rozdawany dopiero podczas kolacji (późno był wydrukowany ale w kolorze) – ale cały czas ATHENSi dopytywali się. Więc najlepiej jest rozdawać harmonogram od razu. Warto na nim zaznaczyć co jest obligatoryjne a co nie oraz gdzie i o której są spotkania każdego dnia.

Nasze EDA

Sobota: pierwszy obiad + klub

Listopad 2009 – sobota: Pub Student – obiad jak obiad; kotlet + ziemniaki + warzywa + ryba dla wegetarian. Żadnych rewelacji. Było to spotkanie organizacyjne, rozdawaliśmy welcomepacki ale było ciężko ponieważ piętro wyżej odbywało się Karaoke. Prawie nie było nic słychać. NIE POLECAM!! Ok. 20zł

Marzec 2010: sobota: „Zapiecek” na Kabatach – 25zł za osobę, było duuuuużo różnych pierogów, wszystkim smakowało. Organizacyjnie – ciężko – dojazd z obu hosteli zajął ponad godzinę wbrew pozorom. Byliśmy spóźnieni i tam, i do klubu. NIE POLECAM ALE I NIE ODRADZAM!!

Listopad 2010: sobota: restauracja LITERATKA na Krakowskim Przedmieściu. 25zł za osobę. Przemyślane też dla wegetarian i nie byłoby problemu dla osób nie jedzących np. wieprzowiny. Blisko hotelu kanonia , dojazd z Garden Villi jest jednym bezpośrednim autobusem (222). I zawsze było blisko do klubu na Welcome Party (Obiekt Znaleziony). POLECAM!!! Było to też powtórzone w marcu 2011 ale w listopadzie 2011 krzyknęli o wiele wyższą cenę więc wróciliśmy do „Zapiecka” na kabatach. I organizacyjnie wyszło już o wiele lepiej pomimo tego, że remontowali metro i trzeba było się specjalnie przesiadać. „Zapiecek” na kabatach:

Najlepiej bezpośrednio kontaktować się Magdą Ciepłucha (lub Ciepłucka!) – 661928447 – dobrze jest powołać się na mnie (Przemek) i na to że to ATHENS robiony co rok itp. Jest to menager i da troszeczkę niższe ceny niż normalnie ;]

Podczas obiadu trzeba przekazać im najważniejsze informacje np. o tym, że na ulicach nie można spożywać alkoholu i palić (w niektórych krajach można!), o tym że EDA jest obligatoryjne, przedstawić ogólny plan na cały tydzień.

Klub – w każdej sesji impreza odbywała się w Obiekcie Znalezionym pod warszawską Zachętą. Impreza za każdym razem udana. Mają tam oddzielony korytarz, w którym nie jest za głośno – nie mieści się tam 60 osób, ale jest to takie miejsce „dla nas” i jest bardzo fajne. Trzeba je tylko dużo wcześniej rezerwować. W listopadzie 2010 dostalismy miejsce koło 2 baru – też dobre miejsce chociaż mniejsze, ale nie wiedzieliśmy że został tam przeniesiony DJ i było głośno – teraz zwolniła się dużo większa sala – teraz to coś w stylu chill out room i na przyszłość można próbować tam zarezerwować miejsce. Tak samo było w marcu 2011. Niestety później miejsce ostało zamknięte i w listopadzie 2011 byliśmy w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat – rezerwacja w tzw. Sali czerwonej – niedroga, ale ogólnie klub drogi i było ciasno. Od lipca 2012 klub nie istnieje. W marcu 2012 – rozpoczęcie w Glass Housie – koło rotundy – ponieważ Karolina Oniszka ma znajomego managera. Impreza częściowo udana – nie wszystkim odpowiadała muzyka, ale rura w klubie była hitem ;]

Niedziela: wycieczka z przewodnikiem / gra terenowa / ewentualny obiad

Obiad: listopad 2009: organizowała jeszcze poprzednia koordynatorka – Natalia. W „Chłopskim Jadle” koło ronda de Gaulle’a , kosztował 40zł od osoby ( liczyli od talerza!!), był „wypasiony”, ładnie wyglądał – typowo polskie jedzenie - ale było go trochę mało i posiłek dla wegetarian średnio im smakował. NIE POLECAM!! (za drogo i za mało)

Marzec 2010: obiad w restauracji FIVE fiverestaurant.eu na ulicy Grzybowskiej 5 (koło metra Świętokrzyska)

W listopadzie 2010 – nie zorganizowany (problemy logistyczne)

Marzec 2011 – Five – ale wyższa cena

Listopad 2011 i marzec 2012 – Bazyliszek – dobre i duuużo i za odpowiednią cenę ;] polecam

Wycieczka z przewodnikiem:

Listopad 2009 – przewodnikiem był mój kolega, nie miał uprawnień ale pracuje w IT, i było dla części interesująco, część się bardzo nudziła. Nie było długo więc resztę czasu spędziliśmy w Muzeum Techniki w PKiN.

Marzec 2010 – przewodnik z uprawnieniami - było nudno i długo. I zimno bo spadł śnieg a część dziewczyn wyszła w trampkach i miniówkach.

Listopad 2010 – marzec 2012 – GRA TERENOWA – wszyscy byli zmęczeni po poprzednim wieczorze, ale ogólnie gra się podobała, nie była zrobiona tak, jak planowałem ale było to robione po raz pierwszy – eksperymentalnie – będzie zrobione lepiej w marcu 2011. Chciałem wzorować grę na programie „Amazing Race” – bardziej na zasadzie FlashMobów i zadań do wykonania, niż po prostu dojść w miejsce i tam proste zadanie. Grę podsumowaliśmy wieczorem na polish eveningu – na podstawie zdjęć i rysunków wyłoniliśmy zwycięzców – wygrali kubku z motywem polskim zakupione w IT i sponsorowane przez KZ. Podczas gry nie było możliwości zorganizowania jednego obiadu dla wszystkich w listopadzie. Ale od marca 2011 gra kończyła się w jakiejś restauracji z obiadem (listopad 2011 i marzec 2012 – Bazyliszek)

Niedziela : Polish Evening

Polish Evening – impreza powtarzana każdej sesji – jest na niej prezentacja dotycząca polski, film z YouTube o historii Polski (który zawsze się bardzo podoba!!), uczymy ich hymnu Politechniki – części ogólnej, oraz uczymy ich języka polskiego z przygotowanych kartek. W listopadzie 2009 impreza zorganizowana w środę w klubie Remont (maja na dole telewizor który udostępniają ale trzeba mieć swojego laptopa i wcześniej to dogadać) skończyła się bardzo szybko (koło północy), w marcu 2010 zorganizowałem ją w niedzielę także w klubie Remont – podczas imprezy rozdane były koszulki – impreza skończyła się koło 3 nad ranem ( na prośbę menadżera ponieważ byliśmy jedynymi gośćmi w klubie o tej godzinie ;]) i była bardzo udana!!. W listopadzie 2010 Remont był niestety zamknięty w niedzielę więc zorganizowaliśmy imprezę w Studencie – telewizor i dźwięk były, wszyscy zmieścili się na dolnym Pietrze ale ponieważ nie było gdzie się bawić impreza skończyła się koło 1 w nocy (ale także była udana). Później za każdym razem impreza odbywała się w Sali na dole w Remoncie – sami puszczaliśmy muzykę itp., dodatkowo alkohol tańszy. Niestety kiedy ATHENSi się upiją to ciężko jest ich ogarnąć i można się trochę zestresować. Dlatego polecam najpierw przeprowadzić całe prezentacji itp. A później dać dostęp do alko ;]

Poniedziałek: z hosteli na PW!

Trzeba tutaj poprosić o pomoc kilka osób – min 2 do każdego hotelu i trzeba być około 7.10 w hostelach i ogarniać grupę. Z Garden Villi jest bezpośredni tramwaj więc grupa dociera na PW dosyć szybko – tam można z nimi wyjść nawet o 7.30 z hotelu i się nie spóźnia. Z Kanonii wychodząc o 7.15 zawsze byliśmy na czas. I trzeba być na czas – tutaj Dominika bardzo naciska na punktualność ponieważ na rozpoczęcie zaproszeni są dziekani, prodziekani i rektorzy.

Z 4U – metrem na PW i piechotą ;]

Piątek: Goodbye Party

Piątek: Podczas sesji listopadowej 2009 i 2010 pożegnanie robiliśmy najpierw w pubie Ferment koło Centrum aby każdy bez problemu mógł trafić. Spotkanie na Metro Centrum o 20.00. Wcześniej należy zarezerwować kilka stołów – w pubie jest oddzielona od reszty sala , trochę za mała na 60 osób ale jest bardzo w porządku – i tak wszyscy stoją na środku między stołami. Rezerwacja na weekend kosztuje 20zł od stołu (w inne dni 10zł) – rezerwacja telefoniczna, ale trzeba uważać co do liczby stołów – w listopadzie 2010 rezerwację zrobiłem w piątek tydzień wcześniej na 4 duże stoły (tyle było w tej sali + cała sala miała być tylko dla nas) – w ciągu tygodnia zrobili przemeblowanie i było tam 6 stołów. Menadżerka była bardzo w porządku, wyrzuciła ludzi którzy tam już siedzieli i udostępniła nam całą salę za tą samą cenę.

W Marcu 2010 jeden z uczestników skopiował kontakty z meila od Dominiki, i napisał do wszystkich żeby przywieźli alkohol ze swojego kraju w celu urządzenia imprezy połączonej z ich konsumpcją. Nic o tym wcześniej nie wiedziałem, nie mogłem załatwić żadnej sali bankietowej w akademiku ani w żadnym klubie – impreza odbyła się w pokoju wspólnym w Garden Villi - było fajnie, impreza nie do opanowania i około 22 portier zagroził nam policją jeżeli nie zakończymy imprezy. Szybko ewakuowaliśmy się do klubu

Z Pubu/Garden Villi szliśmy bezpośrednio do klubu Organza – impreza jest tam zawsze udana, niestety jest to klub drogi i są zawsze bardzo duże problemy z organizacją czegokolwiek – jeden z menadżerów nie lubi obcokrajowców na swoich imprezach. Ostatecznie za każdym razem wchodziliśmy za darmo, chociaż wszystko było uzgadniane chyba z każdym możliwym menadżerem. Przy każdej rozmowie trzeba wyciągać od nich informację o nazwisko osoby z którą to załatwiamy i najlepiej numer kontaktowy do tej osoby i trzeba kilka razy przed imprezą do nich dzwonić.

Później schemat powtarzany – ferment + impreza. W marcu 2012 w piątek odbywała się impreza organizowana przez Komisję Kultury – Spring Beat – pomimo tego, ze sam koncert był średni to i tak wszyscy bawili się dobrze.

W listopadzie 2011 – poszliśmy wszyscy do Proximy – happy hours do 22 i później karaoke (uczestnicy mogli śpiewać tez i w swoich językach – po hiszpańsku, angielsku, włosku i inne – duży wybór utworów) – bardzo udana impreza ;]

Muzeum Powstania Warszawskiego / Centrum Nauki Kopernik / Muzeum Techniki

Muzeum Powstania Warszawskiego – za każdym razem podoba się obcokrajowcom, ale wycieczki zazwyczaj są długie i w pewnym momencie nudzi ludzi. W marcu 2010 pojawił się problem z jedną z przewodniczek – nie za dobrze wyrażała się o Niemcach i kilku obcokrajowców się oburzyło. Przed następnym wyjściem tam trzeba uczulić przewodników na tego typu sytuacje – nich uważają co mówią. Wyjście za każdym razem rezerwowała Dominika kilka miesięcy przed sesją – przed listopadem 2010 niestety nie można już było wprowadzić takiej grupy – brakowało im przewodników – i wycieczka do tego Muzeum nie odbyła się. Wejście ok. 2zł (grupowy). W czwartki Mzeum jest otwarte do 20 - dlatego od listopada 2011 wyjścia do muzeów odbywały się w czwartek – najpierw do Kopernika i o 18 bezpośrednim autobusem przenosiliśmy się do Muzeum Powstania (to już było opcjonalne ale i tak dużo osób poszło)

Centrum Nauki Kopernik – w listopadzie 2010 w zamian za Muzeum Powstania Warszawskiego. Ciężko było tam dotrzeć w godzinach szczytu – dojazd i dojście tam (trzeba wcześniej sprawdzi trasę!) zajęło nam bardzo dużo czasu. Muzeum jest czynne tylko do 18 więc chcą tam wyjść następnym razem trzeba prosić profesorów o wcześniejsze skończenie zajęć. Muzeum większość obcokrajowców się podobało, niektórzy stwierdzili że jest to bardziej przeznaczone dla dzieci – w listopadzie część wystaw nie działało. Rezerwacja telefoniczna – rezerwacja na kilka miesięcy wcześniej!! (mi się udało na kilka dni wcześniej ale ciężko było). Wejście 16zł (grupowy). Ewentualnie później robiliśmy tak, że szliśmy bez rezerwacji ale jedna osoba szło do kasy np. godzine wcześniej i kupowała wszystkie bilety (cena tez 16zł)

Muzeum Techniki – byliśmy tam w listopadzie 2009 ponieważ mieliśmy za dużo wolnego czasu. Odbywała się wtedy wystawa szpiegowska – bardzo fajna i większości się podobała ale niestety, nic w muzeum nie było przetłumaczone na język angielski – musieliśmy chodzić i tłumaczyć. Wejście ok. 2zł z grupą.

Pałac Kultury i Nauki – wjazd 8zł grupowy – listopad 2009 i marzec 2010 – zawsze zajmowało to bardzo duzo czasu, wszyscy byli znudzeni i było zimno. W listopadzie 2010 wjazd na PKiN wplątałem do Gry Terenowej. Tak też było później. Tylko w marcu 2012 nie było wjazdu na PKiN.

Kręgle + Bilard / Łyżwy / Paintball

Kręgle – w marcu 2010 – kręgielnia Hokus Pokus http://www.hpokus.pl/ na Bemowie. Bardzo tanio – 35zł za godzinę ale rezerwację trzeba robić dużo wcześniej. Mieliśmy 6 torów i 6 stołów bilardowych, żetony na automaty i rzutki. Rutki nie były potrzebne, stoły wystarczą 3, automaty zeszły ale nie były potrzebne. Ciężko z dojazdem ale jest bezpośredni tramwaj 35 (chociaż długo się jedzie). Na miejscu nie ma restauracji i niewiele do jedzenia ale można zamówić pizze z Dominium.

Listopad 2010 – kręgielnia Atomica Bowling Center w Galerii Mokotów. Dojazd bezpośrednim autobusem z Metra Politechnika autobusem - 6 torów oraz 3 stoły bilardowe. Cena wyższa niż w „Hokus Pokus” (tam tory były zarezerwowane dużo wcześniej przez kogoś innego więc musiałem szukać innej kręgielni) – ok. 45zł za tor za godzinę. W galerii są miejsca do jedzenia – Pizza Hut była za droga więc zamówiliśmy pizzę z Dominium (chyba 20 pizz + napoje) – w kręgielni nie można spożywać napojów przyniesionych z zewnątrz więc zjedliśmy na stołach McDonalda ;]

W listopadzie 2010 byłem z grupą ok. 20 obcokrajowców na łyżwach na Torwarze. Była to pierwsza ślizgawka z tegorocznej edycji , o godzinie 23.30 ( trzeba było pilnować aby Athensi byli trzeźwi – wcześniej byli o tym ostrzeżeni - dlatego tak mała grupa ). Płaciliśmy tylko za wypożyczenie łyżew 5zł. To wyjście bardzo podobało się obcokrajowcom – część z nich pierwszy raz było na łyżwach. Łyżwy też były ogarniane później. W marcu 2011 niestety 2 godziny wcześniej dowiedziałem się że ślizgawka tego dnia nie działa. W listopadzie 2011 byli prawie wszyscy ATHENSi. Należy kontaktować się z przewodniczącym Komisji Sportu i Turystyki SSPW – aby dał kontakt do koordynatora Ślizgawek i później z nim trzeba ugadywac ilość wejściówek (którą trzeba potwierdzić w dzień ślizgawki!)

W listopadzie 2009 byłem z grupą na Paintballu – koszt to 60zł za osobę, na Woli, wszyscy dobrze się bawili ale nie dało się wyegzekwować od nich potwierdzenia udziału. Według formularza miało tam być 50 osób, ostatecznie poszła ze mną grupa 30 osobowa - z tego powodu musieliśmy dopłacać tej firmie.

Kluby

Kluby do których chodziliśmy z obcokrajowcami to: Zoo, Underground, Remont, Medyk, Lemon, Organza, Obiekt Znaleziony, Kamieniołomy, Indeks, Stodoła, Glass House, Sen Pszczoły (Praga!).

Jaki klub którego dnia- trzeba sprawdzić jakie odbywają się tam imprezy i kiedy wstęp jest płatny. Miejsca te mają w miarę różna muzykę więc prawie wszystkim się gdzieś podobało. Dobrze jest umieścić w planie gdzie idziemy każdego wieczoru – wtedy na podstawie kartki z klubami i mapą trafią tam sami, jeśli nie zdążą żeby pójść razem. Na początku tygodnia dobrze jest jeszcze po nich wychodzić pod hostele, ale później można umawiać się z nimi na Metro Centrum.

Od marca 2011 pierwszą imprezę organizowaliśmy już w piątek ponieważ sporo cudzoziemców było już w Warszawie. Ponieważ była to mniejsza grupa to wybieraliśmy się na Pragę – zawsze do klubu Sen Pszczoły ( wejściówki bodajże 5zł ale to trzeba sprawdzać). Raz trafiliśmy na „Praski dancing” z muzyką polską taneczną (swing lat 60, 70 ;]) ALE – o ile nam się podobało to dla obco była to raczej nudna impreza ponieważ żadnego utworu nie znali…

Dni PW

Dni PW – w sesji listopadowej 2010 i 2011 w poniedziałek (zawsze 15 listopada!) na PW odbywała się Gala Złotej Kredy oraz Gala Wyborów Miss i Mistera PW. Athensi zostali tam zaproszeni i byli na Gali Miss i Mistera i bardzo (sic!) im się podobało.

ATHENS a Wymiany kulturowe

W sesji listopadowej 2011 ze względu na brak koordynatora do przyjęcia delegacji zagranicznych na Dni PW (Kijów i Sankt Petersburg) – obie grupy miały podobny program i niektóre części wspólne ( np. gra terenowa). Zainicjowało to połączeniem ATHENS i wymiany kulturowej z Kijowem w marcu 2012 – większość rzeczy robionych było wspólnie – było dwóch koordynatorów (wymiana – Aliaksei Kashko , ATHENS – Karolina Oniszk + Przemek Paszkiewicz) ale reszta osób była wspólna. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ;]. W wymianie brało udział 12 osób z Kijowa (w tym jedna osoba też z Gdańska)

Plany na przyszłość

 • Strona internetowa na której można by umieścić informacje od Dominiki, „reklamę” ATHENS w Polsce (np. film jeśli tvpw go zrobi), opisy kursów i zakładka dla uczestników kursu gdzie byłyby linki do zdjęć/albo i zdjęcia. Rozmawiałem na ten temat już z administratorem – jest to możliwe, trzeba tyko wymyśleć ogólny wygląd tej strony.
 • Reklama programu dla studentów wyjeżdżających (folder reklamujący, filmik, strona internetowa) oraz dla studentów na PW aby więcej ich wyjeżdżało.
 • Odświeżenie grafiki, lepszy druk materiałów, wizytówki
 • Porozmawiać z KSiTem o polu paintballowym (jest planowane) – jeśli będzie to tam zabrać ATHENSów (zawsze to taniej)

Rady dla koordynatora

 • Zwolnienie z całego tygodnia – za każdym razem próbowałem chodzić na zajęcia ale jakoś to nie wychodziło. O zwolnienie prosisz Przewodniczącego KZ a on Przewodniczącego SSPW i do rektora (lub bezpośrednio przewodniczący KZ do prorektora ds. Studenckich).
 • Liczenie – stosowaliśmy bramkę i zawsze to wychodziło. Zawsze trzeba wiedzieć w ile osób gdzieś się wychodzi
 • Finanse – dobrze jest na bieżąco prowadzić dokładny budżet aby wiadomo było ile zostało na koniec – czy warto oddawać resztę czy lepiej już kupić obcokrajowcom za to jakąś pamiątkę / lub ptasie mleczko
 • Karty SIM – jeśli uda się takie załatwić to trzeba sprawdzić je wszystkie wcześniej – czy działają, oraz czy nie trzeba doładowywać konta przed pierwszym użyciem. Polecam zakup kart SIM z Playa aby mieć darmowy kontakt ze wszystkimi – kilka na każdy hostel
 • Materiały – dobrze aby koordynator miał ze sobą zawsze kilka map, kartek z dojazdami, klubami/restauracjami itp. Przydają się w nieoczekiwanych momentach.
 • Telefon – można spróbować załatwić telefon służbowy z SSPW, dobrze nosić ze sobą ładowarkę, ewentualnie drugi telefon
 • przed sesją należy zorganizować minimum 2 spotkania dla osób chętnych do pomocy przy projekcie – ludzie są tutaj potrzebni!! Na spotkaniu tym rozdziela się prace i omawia nadchodzącą sesję. Informacje o tych spotkaniach trzeba wysłać na wszystkie możliwe listy mailingowe:
wrs@listy.samorzad.pw.edu.pl,
zagraniczna@listy.samorzad.pw.edu.pl,
organizacje@listy.samorzad.pw.edu.pl,
rm@listy.samorzad.pw.edu.pl,
esn-mentor@listy.samorzad.pw.edu.pl
esn@listy.samorzad.pw.edu.pl

polecam tez wysłać informacje o wiele wcześniej na newsletter.pl – i zachęcać do pomocy także osoby z zewnątrz ;] <accesscontrol>KZ:::</accesscontrol>